דיפלומטיית היין חצתה גבולות

החרם האירופי על יו"ש נשבר. משלחת ההסברה של מועצת השומרון יצרה השבוע ברית בין חקלאי היין בשומרון לאיגוד כורמי היין באיטליה.

משלחת חקלאי יין של בעלי יקבים וכרמים בראשות ראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה קיימה השבוע ביקור תקדימי, ראשון מסוגו, בצפון איטליה, כאורחי אגודת הכורמים והייננים המקומית, והצליחה לייצר חזית ראשונה של חברי פרלמנט אירופים, ראשי ערים, לשכות מסחר וחקלאים לשבירת החרם הכלכלי על יו"ש וקידום הסחר החקלאי בין השומרון ובין צפון איטליה.

ההזמנה לביקור התקדימי הגיעה בעקבות סיור בשומרון שקיימו קבוצת חברי פרלמנט בראשות סגן יו"ר ועדת החוץ של פרלמנט האיחוד האירופי, ד"ר פיורלו פרוברה מאיטליה, במהלכו צפה על מרכז הארץ מישובי השומרון עם ראש המועצה גרשון מסיקה ושר ההסברה והתפוצות יולי אדלשטין.

פרוברה ביקר ביקבי השומרון והפך לידיד ההתיישבות. לצורך יציאת משלחת ההסברה המיוחדת חברו המחלקה לקשרי החוץ שליד היחידה האסטרטגית במועצה האזורית שומרון ומשרד ההסברה והתפוצות, המפעיל את מיזם  "הפנים של ישראל" והרכיבו יחד את המשלחת המורכבת מחקלאי יין בעלי הישגים יוצאי דופן ומדליות בינלאומיות מהשומרון ומהגולן, בינהם יקבי "טורא", "הר ברכה", "גבעות", "ארנון" ועוד.

בשיאו של הביקור קיימו חברי המשלחת ישיבת עבודה ומסיבת עיתונאים משותפת על ראשי האקדמיה החקלאית של צפון איטליה, ונועדו בלשכת החקלאות במילאנו עם שר החקלאות של צפון איטליה ועם סגן יו"ר ועדת החוץ בפרלמנט האיחוד האירופי ד"ר פיורלו פרוברה.

בראש המשלחת מלבד מסיקה עמדו ראש המחלקה להסברה במשרד ההסברה והתפוצות שי אטיאס, מנהל היחידה האסטרטגית שומרון יוסי דגן ומנהל קשרי חוץ שומרון דוד העברי.

ראש מועצת שומרון גרשון מסיקה הסביר במסיבת העיתונאים את הרקע ליצירת הקשר בין האזורים שמעבר לים "השומרון הוא לב מדינת ישראל. נחתנו אתמול ברומא, טסנו עד מילאנו ועוד נסענו עד לכאן במשך 4 שעות. כשחברי הפרלמנט הנכבדים הנמצאים איתנו כאן ביקרו אצלנו בשומרון, לקח להם 20 דקות לנסוע מבית המלון בתל אביב לישובי השומרון. רוחב כל מדינת ישראל, הים התיכון ועד נהר הירדן, הוא 70 קילומטר, כשהשומרון מתוכו הוא 55 ק"מ", אמר.

"ישראל בגבולות 67 צרה יותר מהמנהרות בדרך ממילאנו ללומברדיה. הנביא ירמיהו הבטיח בנבואתו התנ"כית שעם ישראל יחזור לארצו ועוד יטע כרמים בהרי השומרון. מצאנו בשומרון גתות ושרידי גפנים עתיקים בני כמעט 3,000 שנה מימי אבותינו, ואנו מחדשים את רנסאנס היין בשומרון ובונים את האזור הזה מחדש. באנו ללמוד מהחקלאים פה וגם להוסיף להם ידע משלנו. אני מציע שיתוף פעולה בין השומרון לצפון איטליה".    

סגן יו"ר ועדת החוץ בפרלמנט האיחוד האירופי ד"ר פיורלו פרוברה השיב למסיקה "ביקור זה הוא בהמשך לביקור שקיימנו בערי ישראל ובשומרון. בביקור שמתי לב שבשומרון יש גידול יין מדהים ודומה לגידולי היין שלנו. גידולים שדורשים המון מסירות. אותן תכונות שאפיינו את אבותינו שבנו את טרסות היין המפורסמות בצפון איטליה. גיליתי שאתם כמונו, ואז עלה לי הרעיון לארגן את הביקור הזה, כדי לארגן שיתוף פעולה עם החברים שלנו מישראל", אמר.

"לחברים שלנו מישראל יש סיבה נוספת לחדש את גידול היין  - סיבה דתית היסטורית, להחזיר את האדמה שלהם, ארץ ישראל, להיות ארץ זבת חלב ודבש. חשוב לי שהדיפלומטיה תהיה דיפלומטיה של בני אדם. במיוחד לאנשים עם אותו עניין לגדל גפן".

פרוברה התייחס לחלק המדיני שבדברי מסיקה "הביקור של אנשי השומרון כאן הוא בהחלט אמירה פוליטית גם מבחינתנו. ביקרתי בשומרון עם  חברי פרלמנט נוספים, ואני בהחלט יכול לומר שכעת אנו לא קוראים לאזורים הללו 'הגדה המערבית' – אלא 'יהודה ושומרון'".

גם סברינו דה סטפני ראש עירית סנדוריו, הגיב בהתלהבות לדברי מסיקה ואמר "אני מקבל בהחלט את דבריו של ראש המועצה האזורית שומרון. אנו נקיים ביקור מקביל בישראל ובשומרון, ונפעל כדי לחזק את הברית ואת הקשר בין השומרון לצפון איטליה".

שר החקלאות של מחוז לומברדיה - צפון איטליה, ג'וליו דה קפיטאני, אמר "שמעתי על גידולי היין המיוחדים של השומרון. גם אנו עוסקים רבות בתחום. אני מתכוון להיענות להזמנה ולבוא לבקר בשומרון".

נשיא האקדמיה החקלאית של צפון איטליה אמר "אני מברך את המשלחת  הישראלית מהשומרון. מבחינתנו כבר התחיל שיתוף הפעולה ואני מאמין שהמשכו יביא תועלת הדדית גם לשומרון וגם לאיטליה".

את הדברים סיכם מנואלו ונטוליני ראש לשכת המסחר בצפון איטליה "אנו לומדים כאן להעריך מחדש את חשיבותה של האדמה. יש לנו מה ללמוד מהחקלאים בשומרון, ונשמח לשתף פעולה". 

שר ההסברה והתפוצות יולי אדלשטין ברך על הישגי המשלחת, "לאחר עשר שנים של דה לגיטימיה כנגד ישראל שהולידה את תנועת הB.S.D. והחרם על תוצרת יו"ש, הצלחנו להחזיר מלחמה ולשבור את החרם. החיבור האמיתי שנוצר בין החקלאים מהשומרון לחקלאים מצפון איטליה הופך את נסיונות החרם לפארסה".