ויתרה על תקן EPEAT, וחזרה בה. אפל
ויתרה על תקן EPEAT, וחזרה בה. אפל אפל

לחץ חברתי, מתברר, יכול להשפיע גם על חברות ענק כמו אפל. מספר ימים לאחר שפורסם שהחברה החליטה לוותר על סימון מוצריה בסמל הירוק של ארגון EPEAT, היא חזרה בה והודיעה שעשתה טעות.

הכל החל עוד בסוף יוני. אפל פנתה ל-EPEAT, הקבוצה שעומדת מאחורי קביעת הסטנדרטיים הסביבתיים לתעשיית האלקטרוניקה, וביקשה מהארגון להסיר את סמלו מכל מוצריה, 39 במספר. מדובר בסמל שקובע כי ניתן להסיר מהמוצר בעזרת כלים פשוטים מוצרים רעילים ובלתי מתכלים, ושאפשר למחזר לפחות חלק משאר חלקי המכשיר. ההחלטה על הצעד הזה התקבלה למרות שאפל הייתה ממקימות הקבוצה ומהתומכות הנלהבות שלה.

הארגון פרסם את ההודעה על כך, כאמור, לפני מספר ימים. "הם אמרו שכיוון הפיתוח שלהם אינו מגלה עקביות יותר עם הדרישות של EAPAT. הם היו תומכים חשובים ואנחנו מאוכזבים שהם אינם רוצים יותר שהמוצרים שלהם ימדדו יותר בהתאם לסטנדרד הזה", אמר מנכ"ל EPEAT רוברט פריסיבי.

ההחלטה הזו של אפל גררה כאמור גל מחאה אותו החברה לא צפתה, והוא עשה את שלו. החברה חזרה בה ואף פרסמה הודעה מיוחדת באתר שלה מטעם בוב מנספילד, סגן נשיא בכיר להנדסת חומרה באפל: "שמענו לאחרונה הרבה לקוחות נאמנים של אפל אשר התאכזבו לגלות שאנחנו הסרנו מהמוצרים שלנו את מערכת הדירוג של-EPEAT. אני מכיר בכך שזו הייתה טעות. החל מהיום, כל מוצרי אפל כשירים שוב לתו התקן של-EPEAT" (לחצו כאן להודעה המלאה).