משה תשובה והמעיל שנמצא
משה תשובה והמעיל שנמצאבאדיבות אור שלום, מרכז לשימור מורשת יהודי לוב, בת-ים

בנתניה יתקיים היום (ראשון) אחר הצהריים טקס הלווייה מיוחד למעילו של הרב יוסף תשובה הי"ד שנרצח בידי פורעים ערבים בהיותו רכון על ספר גמרא בביתו שבלוב בשנת 45'.

רצח הרב תשובה התרחש במהלך פרעות שביצעו ערביי לוב במשך שלושה ימים, שלושה ימים בהם מנעו השוטרים הבריטיים ששלטו במדינה מחיילים יהודים ארצישראליים להגיע למקום ולגונן על יהודי המקום. על דבר הטבח ההוא בו נרצחו למעלה ממאה ושלושים יהודים, ועל גלגולו של המעיל שייקבר היום בבית העלמין בנתניה סיפר ביומן ערוץ 7 פדהצור בן-עטיה, יו"ר מרכז 'אור שלום' למורשת יהודי לוב.

הרב תשובה היה מראשי רבני לוב החל משנת 40' של המאה הקודמת, וכאמור בשנת 45' אירע הפוגרום המשמעותי הראשון שתועד ביהודי לוב, ובו נרצח. בן-עטיה מספר כי באותם ימים החלו להישמע דיבורים על מדינה יהודית שבדרך ובמקביל נערכו הערבים בלוב לביצוע הפוגרום בו רצחו, שחטו ואנסו ביהודי המדינה במשך שלושה ימים.

הפורעים הערבים נכנסו לביתו של הרב תשובה, מצאו אותו כשהוא לומד ובדקירות סכין בכל גופו רצחו אותו. בנו של הרב תשובה, אביו של איש העסקים יצחק תשובה, נטל עימו את מעילו של האב המוכתם בדם והביא  אותו ארצה עמו. בתקופה האחרונה נפטר האב, שנתיים לאחר שרעייתו נפטרה, וכשפינו את עליית הגג מצאו את המזוודה ובתוכה המעיל המוכתם והקרוע.

לאחר שנמצא המעיל היו לבטים אם להציבו במוזיאון, אך על פי הנחיית רבנים שבחנו את המעיל המגואל הוחלט לקבור אותו בהתאם להנחיית ההלכה.

כאמור, טקס הקבורה יתקיים היום (א') בשעה 17:45 בבית העלמין בשיכון ותיקים בנתניה.

בן-עטיה ממשיך ומספר על פרקים נוספים בעברה של יהדות לוב שנותרו ללא החשיפה הראויה להם בהיסטוריה הציונית והישראלית. "יש דברים רבים שהועלמו והוסתרו בקהילות ספרד. לא יודעים כמה ציונית הייתה הקהילה בלוב, כמה מדבריות חצו כדי להגיע ואיך עלו על ספינות רעועות. איך בחורות נישאו נישואים פיקטיביים לחיילים שהגיעו מארץ ישראל כדי להגיע איתם לארץ ואיך בחורים התחזו לחיילים, החליפו חיילים ארצישראליים כדי להגיע לארץ ישראל".

הוא עצמו אינו מאשים את הממסד הציוני בהשתקה מכוונת אלא משער שאולי לא הייתה די מרפקנות בעדת עולי לוב כדי להביא לפרסום הדברים, אך אין לו כל ספק שהדברים צריכים להילמד בכל מקום, וברוח זו פועל מרכז 'אור שלם' בראשו הוא עומד.

(התמונות באדיבות אור שלום, מרכז לשימור מורשת יהודי לוב, בת-ים)