אבל בסין
אבל בסין פלאש 90

יותר מחצי מיליארד סינים משתמשים ברשת האינטראנט וכרבע מיליארד מהסינים משתמשים בשירותי 'מיקרו בלוגים', מעין טויטרים המעבירים הודעות קצרות.

על מנת להתמודד עם התופעה ועם החשש שמא המדיה החדשה תשפיע יתר על המידה משתמש הממשל הסיני בין השאר גם בצבא בלוגרים מוסווים המצטרפים לחומת הצנזורה שאותה מקיים הממשל הסיני. כך מדווח בהרחבה אתר 'אפוק טיימס'.

האתר מדווח כי כינויו של צבא הבלוגרים בעולם הוא 'צבא חמישים הסנט', צבא בלוגרים שבעבר היה סודי אך עוד ועוד חשדות לקיומו הפכו אותו גלוי וידוע לרבים בעולם ובסין בפרט.

החשדות סביב קיומו של הצבא התמקדו בכך שהמסרים אותם העבירו ה"לוחמים" בצבא הבלוגרים השלטוני נועדו להוביל דעת קהל ליעדים פוליטיים מוגדרים ותואמי השלטון. מאוחר יותר נחשפו תכניות עבודה מדוקדקות וחוברות הדרכה שלטוניות נחשפו ברשת האינטרנט. בהמשך נחשפו גם תצלומים מתדרוכים שהעבירו אנשי ממשל לפרשנים אינטרנטיים, תדרוכים שמומנו בידי הממשל.

עוד מדווח האתר כי התיעוד הראשון לקיומם של פרשנים מסוג זה נחשף כבר בדו"ח רשמי משנת 2004, כשרשויות השלטון המקומי בעיר צ'אנג-שָא הקימו צוות פרשני אינטרנט. פרשנים אלה התבקשו שלא להסתפק בכתיבת מאמרי דעות ולפרשן אלא גם להיכנס לאתרים ציבוריים ולמחוק מהם פרסומים  שהוגדרו כ"מזיקים" לתדמיתו של המשטר.

'אפוק טיימס' מציג הערכות ולפיהן מספרם של הבלוגרים בצבא חמישים הסנט עומד על כמה מאות אלפים.

האתר מדווח על עדויות חוזרות ונשנות על קיומם של בלוגרים מתודרכים שהועלמו מהרשת בתוך זמן קצר. עוד הוא מדווח כי בשנים האחרונות פורסמו ברשת מספר דוגמאות של חומרי הדרכה ורשימות קווים מנחים פנימיים להכשרת פרשני אינטרנט. מגויסים חדשים ל"צבא 50 הסנט" מתבקשים בספרי ההדרכה "להבין ביסודיות" את הוראות ההנהגה, למלא את הפקודות במסירות, להישאר חסינים למחשבות המתנגדות למשטר, ולשמור אמונים במסירות למפלגה.

'אפוק' מציג את עדותו של אדם שזיהה עצמו כפרשן אינטרנט שכיר ובריאיון סיפר כי לבלוגר טיפוסי מ"צבא 50 הסנט" מוגדרות ברשת זהויות רבות ושונות וכדי לביים דיונים מקוונים דרמטיים הוא משחק בתפקידים שונים. לדוגמה, כשהממשלה העלתה את מחירי הדלק, אותו "פרשן" קיבל הנחיה לרסן את התגובות השליליות. באחת מהערותיו הוא כתב: "לא אכפת לי. המחיר צריך לעלות עוד יותר כדי שאתם, העניים, לא תוכלו להרשות לעצמכם לנסוע באוטו, וזה ישחרר את העומסים בכבישים. רק העשירים צריכים לנסוע". בהמשך הוא השתמש במספר זהויות נוספות כדי לצטט ולתקוף את ההערה שלו עצמו. השיטה עבדה: הגולשים תקפו את ההערה הפרובוקטיבית במקום את המפלגה הקומוניסטית, והדיון הוסט מסוגיית מחירי הדלק הגבוהים. "בדרך כלל אני מתווכח עם עצמי... זה כמו לשחק משחקי מחשבה", סיפר בריאיון.