שנחאי, סין
שנחאי, סיןצילום: פלאש 90

קרבות דיפלומטיים ניטשים בין סין ליפן ועל שום מה? על סוגיה טריטוריאלית חמורה ומרעישה.

קבוצת איים שסין משוכנעת שמצויים בריבונותה נרכשו על ידי ממשלת יפן. השגריר היפני הוחזר לארצו להבהרות ובמזרח חוששים להתלקחות היריבות ארוכת השנים בין שתי המדינות.

אך אם נדמה לנו שמדובר במלחמה על שטחי ענק נכונה לנו הפתעה עליה אנחנו שומעים מד"ר נסים אוטמזגין, ראש מדור יפן בחוג ללימודי מזרח אסיה באוניברסיטה העברית ומומחה למדיניות החוץ של יפן עם מדינות מזרח אסיה ולפוליטיקה יפנית.

ביומן ערוץ 7 סיפר ד"ר אוטמזגין כי עיקרה של המחלוקת נסוב על קבוצת איים בשם 'איי סנקאקו' שגודלו של הגדול בהם הוא ארבעה קילומטרים והקטן שבהם הוא בסך הכול סלע שמבצבץ מהים. מדובר באיים שאיש אינו יכול להתגורר בהם אך עם זאת יש בהם זכויות דיג ומרבצי גז. האיים המדוברים שייכים ליפן אך גם סין וטייוואן טוענות לבעלות עליהם.

על ראשית המחלוקת מספר ד"ר אוטמזגין כי מדובר באיים שהיו שייכים לממלכת אוקיאנה, מולדת הג'ודו, ובהמשך היו שייכים לסין. היפנים כבשו את השטח בכיבוש שלא הוכר על ידי הסינים, למעט פעם אחת במאה ה-19. כעת תובעים הסינים לבחון את ההיסטוריה של האיים ומזכירים שממלכת אוקיאנה העבירה מתנות לקיסר הסינית, כלומר מדובר במעין מדינת חסות השייכת לסין, ובשם קביעה זו הם דורשים את החזרת הריבונות אליהם.

טענות אלה מתלוות לאיבה היסטורית בין המדינות. סין אינה שוכחת שיפן כבשה שליש מאדמתה במלחמת העולם השנייה וביצעה מעשי טבח חמורים. סין לא מאפשרת לאזרחיה לשכוח זאת בתכניות לימודים מיוחדות. בנוסף קיימת היריבות הגיאופוליטי בין שתי המדינות שכל אחת מהם מבקשת להוכיח שהיא החזקה באזור.

אוטמזגין מזכיר כי היריבות בין שתי המדינות הובילה לעימותים שונים שהתרחשו דרכים שונות, גם בעקבות תוצאות משחק כדורגל בשנת 2005. כעת מדובר במחלוקת על האיים משום שממשלת יפן החליטה לרכוש את האיים מצאצאי סמוראי יפני שקיבל אותם במתנה. הממשל היפני רוצה לעגן בטאבו את ריבונותו במקום והממשל הסיני זועם.

ולמרות הכול סבור אוטמזגין כי הסערה בין שתי המדינות לא תוביל למחלוקות של ממש שכן ההשקעות הכלכליות ההדדיות והאינטרסים הכלכליים של כל אחת מהמדינות ברעותה גדולים ומשמעותיים מכדי משבר ביחסים. אוטמזגין אף סבור שהחזרת השגריר היפני לא נועדה לאותת בהכרח לסינים, אלא דווקא לנזוף בשגריר שלא צידד בביצוע העסקה.

וכל זה על כמה איונים זעירים לצד אימפריות הענק...