בניינים עד 15 קומות יחוייבו בהתקנת דודי שמש

מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת החוק של ח"כ זאב בילסקי וח"כ דב חנין לפיה, כל בניין שבו עד 15 קומות יותקנו בו דודי שמש.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ו בתמוז תשע"ב

דוד שמש
דוד שמש
צילום: פלאש 90

מליאת הכנסת אישרה היום (שני) בקריאה ראשונה את הצעת החוק של ח"כ זאב בילסקי וח"כ דב חנין לפיה, כל בניין שבו עד 15 קומות יותקנו בו דודי שמש.

יוזם החוק, ח"כ בילסקי: "כך ננצל ביתר יעילות את אנרגיית השמש המצויה בארצנו ונחסוך מעצמנו הפסקות חשמל יזומות עקב מחסור בחשמל."

על פי תקנות התכנון והבנייה חלה חובת התקנת מערכת סולרית לאספקת מים חמים בבתי מגורים. חובה זו אינה חלה על בניין שגובהו תשע קומות ומעלה. כיום הגבלה זו מונעת מבתי מגורים רבי קומות ליהנות מיתרונות אספקת אנרגיה סולרית. משמעות אי קיומן של מערכות אלו היא העלאה משמעותית של צריכת החשמל ופגיעה עקיפה בסביבה.

חברות המתקינות מערכות סולריות מדווחות בשנים האחרונות על שיפור המערכות ויעילותן, כך שיצליחו לחמם מים לכלל הדיירים בכלל הקומות, ללא פגיעה באיכות המים החמים של הקומות התחתונות, כפי שהיה בעבר.

מטרת חוק זה היא להחיל חובת התקנת מערכת אנרגיה סולרית בכל בניין עד 15 קומות ובמידה והבניין גבוה יותר, אזי לפחות 15 קומות בבניין יחויבו בחימום על ידי אנרגיה סולארית. זאת, נוכח העובדה שבמציאות הנוכחית ישנן מערכות שמאפשרות לעשות כן. הצעת החוק תוביל לצמצום צריכת החשמל בישראל של דיירים אשר גרים בבניינים רבי קומות, תגביר את ההגנה על הסביבה ותחסוך כספים רבים.

יוזם החוק, ח"כ זאב בילסקי, אמר כי "בישראל היום ישנם מבני ציבור, מבני מגורים ובתי מלון רבים שמחממים מים באמצעות חשמל בלבד. בימים חמים אלו כאשר אנו עומדים בפני הפסקות חשמל יזומות רבות על מנת להתמודד עם המחסור הצפוי בחשמל אני סבור, שעל ידי הצעת החוק הזו ורבות שכמותה נצליח לחסוך בחשמל ואף ננצל ביתר יעילות את אנרגיית השמש המצויה לרוב בארצנו".