היום (ד') תעלה סיעת 'ישראל ביתנו' את הצעת החוק שלה לשוויון בנטל. ביומן ערוץ 7 מתייחס חבר המפלגה, חבר הכנסת משה (מוץ) מטלון להצעה ולהשלכותיה הפוליטיות.

בראשית דבריו מבהיר מטלון כי אין בהצעה כל חידוש, ומדובר למעשה בהצעה הנמצאת על סדר יומה של המפלגה מאז נכנסה לקואליציה – נאמנות ואזרחות, ומשמעותה שכל אזרח בהגיעו לגיל 18 יגיע לבקו"ם ועל פי דרישות הצבא ישוגר לשירות כזה או אחר או ללימודים במסגרות של כיתות י"ג, י"ד, מכינות או כל מסגרת אחרת, "הכול על פי צרכיו של הצבא", אומר מטלון ומבהיר כי על פי הצעת החוק של מפלגתו תישאר מכסה של כאלף עד אלף וחמש מאות מקומות ללומדי תורה עילויים. לדבריו היעדים שהציבה הממשלה עד כה אינם מתקבלים על הדעת.

מטלון אינו מקבל את הטענה ולפיה התאריך להעלאת הסוגיה על סדר יומה של הכנסת נוגע לבחירות המתקרבות. הוא מזכיר שכבר לפני שנתיים הגיש את הצעת החוק שלו לשוויון בנטל, וכך גם עוד קודם להנחיית בג"ץ הגישה 'ישראל ביתנו' הצעה דומה.

ומה באשר לחשש ממשבר עם החרדים? מטלון אינו מוטרד במיוחד. לדבריו המשבר הנוכחי הכרחי ככל הנראה כדי למנוע משבר חמור פי כמה בעתיד. "אם לא יהיה המשבר, נקודת ההחלטה וההכרעה הנוכחית, לא יקרה שום דבר. מדינת ישראל נחלצת לפתרונות רק מתוך משבר, ואולי מעז ייצא מתוק".

מטלון מבהיר שאינו דוגל בשיגורם של החרדים בהמוניהם לכלא, אלא בשורת סנקציות שיוטלו על סרבני הגיוס. בין הסנקציות הוא מזכיר את הורדת קצבאות הזכאות, הפסקת מימון הישיבות שתחרוגנה המכסות הקבועות עוד. עם זאת הוא קובע כי בראש ובראשונה יש למנף הידברות בין הצדדים מתוך הבנת הצרכים הביטחוניים והכלכליים של ישראל. הנטל הזה לא יוכל להימשך זמן ארוך. אנחנו עומדים לפני פשיטת רגל ביטחונית, כלכלית וגם ערכית. אנחנו לא רוצים להגיע אל המשבר הזה. זה משבר שלא בטוח שנצא ממנו. ממשבר פוליטי פנימי שיתרחש כעת נצא".

באשר להידברות קובע מטלון כי לא מדובר בסתירה לסנקציות שהוא מציע להטיל. לדבריו משיחות עם חברים חרדים, כמו גם ערבים, עולה כי שני המגזרים מאסו בעוני ובמחסור וברצונם להשתלב בעשייה הלאומית אזרחית וגם הצבאית.  "הם רוצים להיות חלק מהחברה האזרחית, הם לא רוצים להיות עוד עניים. מי שמפריע להם אלו חלק מההנהגה וחלק מהפוליטיקאים ששואבים קולות מהעוני ומההצהרות הקיצוניות".

באשר לסיכויים להעברת החוק שתציג סיעתו אומר חבר הכנסת מטלון כי משיחות עם חברי 'קדימה' מתברר כי רבים מהם מעוניינים להצביע בעד. עם זאת קיים חשש שיו"ר המפלגה יאסור עליהם להצביע בעד הצעת חוק שאינה פרי מפלגתו, ובכל זאת סבור מטלון כי ישנם ח"כים מ'קדימה' שיפתיעו ויצביעו למרות הכול בעד.