כשהחום מתיש גם את הפרות מצננים גם בלילה

גם לפרות חם ובהתאחדות מגדלי הבקר לחלב מספרים: עקב החום הכבד מופעלות מערכות הצינון ברפתות גם בשעות הלילה.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ח בתמוז תשע"ב

מצננים ברפת עמיר
מצננים ברפת עמיר
רוני ליטבק

בעקבות השרב ועומס החום הכבד, החלו להפעיל ברפתות בארץ את מערכות הצינון במלוא המרץ.

פרות החלב הישראליות הן שיאניות העולם בייצור חלב, אך רגישות לחום וצריכות לאזן את חום גופן במהלך היממה. באמצעות "מערכות צינון" משוכללות שפותחו בשנים האחרונות והוטמעו ברפתות על ידי צוותי מו"פ (מחקר, פיתוח והדרכה), מצליחים הרפתנים בישראל לשמור כמעט על רמת הייצור הרגילה של הפרות גם בחודשי הקיץ החמים. שיטות אלה משלבות הרטבה ואוורור מאולץ ומופעלות בדרך כלל בשעות היום החמות וגם בשעות הלילה, בכדי להקל על הפרות.

מנכ"ל התאחדות מגדלי הבקר לחלב בישראל, יעקב בכר, מציין כי ייצור החלב השנתי בארץ עומד על כ-1,350 מיליון ליטר חלב, כ- 53 אחוזים מיוצרים בעונת החורף וכ-47 אחוזים מיוצרים בעונת הקיץ ועומדים על כ-635 מיליון ליטר.

עוד מציין בכר כי בכדי לשפר את תנאי המחיה של הפרה, שולבו מערכות צינון בכל הרפתות השיתופיות והמשפחתיות, "ברפתות מרגישים הלכה למעשה את הקיץ אשר הינו חם במיוחד השנה. ככל שתנובת חלב הפרות גבוהה יותר, כך רב יותר ייצור החום שאותו הן צריכות "לשחרר".

בהתאחדות מגדלי הבקר לחלב מציינים כי מקורן הגנטי של הפרות הישראליות מאירופה, והמשמעות היא שהן רגישות לתנאי חום גם בגין הייצור הגבוה שלהן, ובשל כך מפחיתות את האכילה ובעקבות זאת את ייצור החלב. כל אלה, דווקא בעונת הקיץ, שבה הביקוש למוצרי חלב טריים נמצא בשיאו.

בכר מוסיף ואומר כי "ההשקעות בשיפור האמצעים להקלת התנאים יעילות ומוכיחות את עצמן. הן כוללות הרחבת הסככות לרביצת הפרות, התקנת מערכות הרטבה ומאווררים המופעלים באינטנסיביות, לעיתים גם בלילה על מנת להקל את עומס החום על הפרות".

הטכנולוגיה מתבססת על שיטות קירור הפרות באמצעות אידוי מים מעל פני גופן ומשלב לסירוגין הרטבה ואוורור באמצעות מאווררים בעוצמה רבה, כל שעות היממה בתקופת הקיץ.

"ענף החלב בישראל נחשב למוביל בתחום ההתמודדות עם עומס החום בעולם כולו. תוצאות המחקרים ושיטות הצינון שפותחו כאן פורסמו והוצגו על ידי מומחים ישראליים בכנסים מדעיים בארצות העולם ומיושמות במשקי חלב רבים המתפתחים כיום באזורים החמים של העולם, מדרום ארצות הברית וצפון מקסיקו במערב ועד דרום סין, יפן והודו במזרח. בנוסף, נציגים ממדינות רבות מגיעים לרפתות הישראליות על מנת ללמוד על התמודדות הרפתות עם עומס החום", מוסיף בכר.