תפילות לרפואתו. הרב אלישיב
תפילות לרפואתו. הרב אלישיבפלאש 90

פוסק הדור הליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב, נפטר הערב (ד') בגיל 102 בבית-החולים שערי צדק בירושלים, שם היה מאושפז בחודשים האחרונים. הלוויתו תתקיים בשעה 22:00 בשכונת מאה שערים בירושלים.

בשעות הצהריים המוקדמות דווח כי חלה הידרדרות במצבו הבריאותי של הרב בשל לחץ דם נמוך ולא יציב. הרופאים הוזעקו למיטתו וניסו במשך דקות ארוכות לייצב את מצבו אך ללא הצלחה. במקביל הוזעקו בני משפחתו ומקורביו של הרב אל בית החולים. בכניסה למחלקה הוצבו מחסומים למניעת התקהלות וכניסת סקרנים.

הרב אלישיב נולד בליטא ב-1910. כשהיה בן ארבע עשרה עלה לארץ עם הוריו והמשפחה התגוררה בשכונת מאה שערים בירושלים. כשמלאו לו עשרים נישא לשיינה חיה, ביתו של הרב אריה לוין. בן עשרים ושמונה הוסמך לרבנות ויותר מעשרים שנה שימש דיין בבית הדין הרבני הגדול.בגלל פולמוס עם הרב הראשי לישראל, הרב שלמה גורן, על החלטתו לגייר אח ואחות בהחלטה שהייתה שנויה במחלוקת,  פרש הרב אלישיב מבית הדין הרבני. הוא נחשב לאחד מפוסקי ההלכה החשובים בציבור החרדי. בין השאר פסק כי אסור לנתק ממכשירי החייאה חולה שמת מוות מוחי והגדיר ניתוק כזה -- רצח.בסוף שנות השמונים תמך בהחלטתו של הרב שך להקים את מפלגת דגל התורה. לאחר פטירתו של הרב שך, הפך הרב אלישיב למנהיג הבולט של הציבור הליטאי ולסמכות העליונה של מפלגת דגל התורה. הוא הסתייג מפשרות עם הציבור החילוני, והורה לשליחיו במערכת הפוליטית שלא לקבל עליהם תפקידי שרים.