פרס על הפיגוע: בכוחנו להשתיק ולשתק הטרור

נשיא בולגריה התקשר לנשיא המדינה פרס וביקש להעביר מסר לעם בישראל: "התשובה לטרור - חיזוק היחסים בין המדינות".

אורלי הררי , כ"ט בתמוז תשע"ב

שמעון פרס
שמעון פרס
צילום: פלאש 90

נשיא המדינה, שמעון פרס, נשא היום (חמישי) הצהרה מיוחדת על רקע הפיגוע הקשה בבולגריה. במסגרת ההצהרה לתקשורת הבינלאומית והישראלית אמר הנשיא: "אתמול היינו עדים לפיגוע טרור רצחני מאין כמוהו מבית היוצר של איראן".

"אנו יודעים שהיו ניסיונות אחרים, והפעם הם הצליחו. לא נשכח, לא נתעלם ולא ניכנע. ישראל תגיע ותפעל בכל קן של טרור ברחבי העולם. יש לה את האמצעים לכך, ואנו נחושים לפעול ברוח זו. בכוחנו להשתיק ולשתק את ארגוני הטרור . בכל מקום בעולם בו אפשר, נפתח ידידים ובכל מקום בעולם שצריך, נרדוף אחר טרוריסטים מרצחים. נעשה זאת בזרוע קצרה ובזרוע ארוכה, עד שייעקר הטרור מהשורש".

"צר לי על אובדן אנשינו, יקירנו, ילדינו. אך אני בטוח כי מדינת ישראל תעמוד גם הפעם נגד הטרור, כמו בכל אירוע טרור או מלחמות אחרות. ברגע כזה, העם בישראל צריך להיות מאוחד ונחוש. אני מבקש להביע תנחומיי למשפחות, לאלו שאיבדו את יקיריהם ולאחל החלמה מלאה לפצועים"., אמר פרס.

הנשיא פרס עדכן "הבוקר, התקשר אלי נשיא בולגריה, רוזן פלבנליב, ודיבר בהתרגשות רבה. הוא ביקש להעביר מסר ברור לעם בישראל לפיו היחסים בין המדינות ובין העמים חזקים ויציבים מתמיד, וכי התשובה לפיגוע הטרור הנתעב היא חיזוק והעמקה של יחסינו הביטחוניים האסטרטגים עם מדינת ישראל.

הנשיא הבולגרי ביקש להביע צער ותנחומים למשפחות הנרצחים בישראל.

במהלך השיחה אמר הנשיא הבולגרי: "הפיגוע זעזע את בולגריה כולה ואנו שותפים מלאים לאבלכם הכבד. אנו נעשה ככל יכולתנו להמשיך ולהושיט עזרה מלאה לפצועים הישראלים, אנו מעניקים את הטיפול המקצועי הטוב ביותר, עם מיטב הרופאים שלנו, כדי להציל את חיי הפצועים. העם הבולגרי חש קרבה עמוקה לעם בישראל, יחסי הידידות  והערכה בין העמים שלנו הם עמוקים והסטורים ואני מציין כאבן דרך את הצלת יהודי בולגריה במלחמת העולם השנייה. הצלה שנעשתה על ידי האנשים ולא על ידי הפוליטיקאים. יחס זה ממשיך עד היום ואבטא זאת בביקורי הצפוי בישראל בחודש אוקטובר הקרוב".

הנשיא הבולגרי הדגיש מספר פעמים בשיחתו כי לכוחות הביטחון הבולגרים ולגורמי המודיעין לא הייתה כל אינדיקציה על אפשרות של פיגוע בתזמון זה וכי ממשלת בולגריה נחושה ומחויבת להגביר את הביטחון כדי לוודא שבולגריה תהיה יעד בטוח לתיירים מכל העולם בכלל ולידידינו אזרחי ישראל בפרט.

שני הנשיאים סיכמו כי התשובה האמיתית לפיגוע הטרור הנתעב היא חיזוק היחסים האסטרטגים בין המדינות והעלאת רף שיתוף הפעולה הביטחוני שיספק הגנה לאזרחים ותיירים חפים מפשע.

הנשיא פרס הודה לנשיא בולגריה על הבעת הצער ועל המאמצים לטפל בפצועים ובאזרחים הישראלים שביקשו לחזור לישראל והדגיש את הידידות רבת השנים בין העמים והמדינות ואת הצורך להעמיק ולטפח את היחסים ולמנוע מהטרוריסטים הישגים בעתיד.

הנשיא פרס הדגיש בשיחה כי זהו פיגוע רצחני מבית היוצר של ארגוני הטרור הפועלים בחסות איראן. "ארגוני טרור אלו, אמר פרס, אינם בוחלים בשום אמצעי כדי להרוג חפים מפשע הן יהודים והן אזרחי כל העולם. יחד נפעל כדי לא לאפשר לטרוריסטים מטהרן לבנון וסוריה להרים ראשם".