אור לגויים. השר הרשקוביץ
אור לגויים. השר הרשקוביץפלאש 90

השר הממונה על מינהלת השירות האזרחי-לאומי, יו"ר הבית היהודי, הרב פרופ' דניאל הרשקוביץ עשה במהלך השבוע מאמצים רבים לאפשר את המשך התנדבות החרדים במסגרת השירות האזרחי-לאומי.

בשיחות שקיים עם שר הביטחון, אהוד ברק ונציגי הפרקליטות סוכם בסופו של דבר כי 2000 החרדים שנמצאים כיום במערך השירות האזרחי-לאומי ימשיכו את התנדבותם כרגיל גם לאחר פקיעת חוק טל.

לגבי חרדים שירצו להכנס לשירות האזרחי-לאומי כמתנדבים חדשים - טרם הושג סיכום, ונכון לשעה זו הם לא יוכלו להקלט במסגרות התנדבותיות ויחול עליהם חוק הגיוס לצה"ל.

לאור זאת הנחה היום השר הרשקוביץ את מנכ"ל מינהלת השירות האזרחי-לאומי, שר-שלום ג'רבי, להיערך למצב של הפסקת קליטת מתנדבים חרדים חדשים.

השר הרשקוביץ הודיע השבוע בישיבת הממשלה כי על סמך חוות דעת משפטית של מינהלת השירות האזרחי-לאומי, לא ניתן יהיה להמשיך במסלול השירות האזרחי-לאומי לחרדים, אלא אם יגובש חוק שיחליף את חוק טל תוך שבוע.

לדבריו, "המשמעות היא הפסקת שירותם של אלפיים חרדים והפסקת גיוס מתנדבים חרדים נוספים. הדבר יעצור את התנופה שהצלחנו להשיג בעמל רב, תוך שינוי דעת הקהל ברחוב החרדי. עלינו למצוא פתרון בהול תוך שבוע".

בחוות הדעת המשפטית שהוגשה לשר הרשקוביץ על ידי מינהלת השירות האזרחי-לאומי נכתב, "במידה וחוק טל אכן יפקע ללא הסדר חלופי יישמט הבסיס החוקי לשירות האזרחי והוא למעשה לא יהיה קיים יותר במסגרת החוק. מדובר במציאות שתשפיע באופן קשה על אינטרסים של הרבה גורמים: הן המשרתים כעת, הן אלו שמחכים להתחיל לשרת, הן הגופים המפעילים את המתנדבים והן הלקוחות של גופים מפעילים אלו - שנהנים מהשירות האזרחי של המתנדבים".השר הרשקוביץ מתכוון להמשיך לפעול במהלך השבוע הקרוב על-מנת לאפשר קליטת מתנדבים חרדים גם לאחר פקיעת חוק טל. "האינטרס הלאומי מחייב לאפשר לחרדים שרוצים לתרום למדינה להצטרף למערך השירות האזרחי-לאומי ולקחת חלק בנשיאה בנטל", אמר השר הרשקוביץ.