לאדיסלוס צ'אטארי
לאדיסלוס צ'אטארירויטרס

בעוד רשויות החוק בהונגריה עמלים על השלמת התיק המשפטי של הפושע הנאצי לאדיסלוס צ'אטארי שנעצר לפני כשבועיים בהונגריה, דורשת הקהילה היהודית בסלובקיה את הסגרת הפושע הנאצי ולהעמיד אותו לדין בשטחה.

"אנחנו קוראים לרשויות הסלובקיות לדרוש את הסגרתו של צ'אטארי כדי שיוכל לעמוד כאן למשפט", אמרו בסוף השבוע האחרון בכירים בפדרציית הקהילות היהודיות במדינה. "הפשעים החמורים נעשו כאן במדינה ויהיה זה אך מן הראוי שהוא יעמוד לדין במקום בו נעשתה הזוועה".    

כזכור, הפושע הנאצי לאדיסלוס צ'אטארי, המוגדר כאחד הפושעים הנאציים המבוקשים בעולם, אותר בהונגריה על ידי כתבי ה"סאן" הבריטי. הנאצי בן ה- 97 נמלט מקנדה לפני כ-15 שנים, זאת לאחר שזהותו האמיתית התבררה ונפתחו נגדו הליכים פליליים מטעמן של הרשויות בקנדה. כעת מתברר, כי מאז ברח צ'אטארי מקנדה הוא הסתתר בבודפשט ושם ניהל את חייו.

בזמן מלחמת העולם השנייה, פיקד צ'אטארי על גטו בעיר קושיצה, כיום בסלובקיה, והיה מעורב באופן ישיר במשלוח למעלה מ-15 אלף יהודים למחנות ההשמדה.

על פי הדיווח, ברח צ'אטארי מהעיר קושיצה לאחר תבוסת גרמניה במלחמה, ובשנת 1949 נידון לעונש מוות בשל חלקו בפשעי הנאצים במלחמת העולם השנייה. צ'אטארי נמלט לקנדה בשם בדוי והפך לסוחר חפצי אמנות.

"הכתבים שמצאו את צ'אטארי התעמתו איתו בפתח ביתו, הממוקם ליד בתיהם של משפחות שאינן מודעות לפשעים שביצע בעבר", נכתב ב"סאן". "כשנשאל על עברו, נראה הפושע הנאצי המום והשיב: "הסתלקו, איני רוצה לדבר על כך".