יהיה גיוס המוני?
יהיה גיוס המוני?פלאש 90

הבוקר, הראשון באוגוסט, פוקע תוקפו של חוק טל שהסדיר את דחיית השירות הצבאי לבני המגזר החרדי. לאחר שהניסיונות למצוא חלופה חוקית לחוק שפקע בהוראת בג"ץ נערכת המערכת הצבאית והפוליטית לשינוי הכללים בזירה.

שר הביטחון אהוד ברק העביר הנחיה ברורה ולפיה כל מועמד לשירות צבאי יגיע ללשכת הגיוס ויחל בהליכי גיוס רגילים. הרמטכ"ל, רב אלוף בני גנץ, מצידו הודיע כי מדובר בהחלטה של הדרג המדיני, וברגע שהתקבלה החלטה שכזו הצבא ייערך ליישומה ככל החלטה אחרת.

לפי שעה לא ברור אם אכן יגיעו בני הציבור החרדי בהמוניהם ללשכות, ואם במידה ויסרבו לגיוס, כפי שמבהירים נחרצות מנהיגי הציבור הזה, יצוצו שוטרי המשטרה הצבאית בשכונות החרדיות ויחלו במבצע מעצרים. תסריט שכזה נראה רחוק, אך בעורפה של המדינה עומד החשש מעתירה מחודשת לבג"ץ שבה תיתבע ליישם את אכיפת החוק המחודש באופן מיידי ושוויוני.

המציאות החדשה מנפיקה מטבעה שאלות רבות כשאלת היכולת הצה"לית להתמודד עם קליטתם של המוני בני הציבור החרדי לשורותיו מחד, ומאידך היכולת לכלוא סרבני גיוס במספרים גבוהים כל כך. האם הזירה הפוליטית ערוכה לקרע הפנימי הצפוי לאחר גל מעצרים ראשון, במידה ויבוא כזה, והאם תדע המערכת הפוליטית להנפיק חלופה חוקית, גם אם מאוחר, כזו שתעמוד בדרישות בג"ץ. כזכור, יו"ר הכנסת, רובי ריבלין, הודיע כי הוא ערוך לקיים ישיבות פגרה מיוחדות בהתראה קצרה ביותר לנוכח המציאות המורכבת אליה נקלעה המערכת סביב תום חוק טל.

מנגד במגזר החרדי מציגים חזית נחרצת נגד המהלך. בכנס סיום הש"ס שהתקיים אמש הכריז חבר הכנסת לשעבר הרב מאיר פורוש בפני קהל ההמונים: "על דעת רבבות לומדי ועמלי התורה המשתתפים במעמד גדול וכביר זה, אני מכריז בצורה נחרצת ביותר – עולה על רוחכם לא יהיה, לעולם לא תצליחו לנתק את הבחור או האברך מעל הסטנדר בישיבה עליו הוא מתייגע לילות כימים בלימוד תורתנו הק', בכל תוקף ועוז נעמוד על המשך לימוד התורה של בני הישיבות, כבר הוכחנו לגורמי השלטון במאבק בעמנואל – שאנו לא פחדים מישיבה בכלא על עקרונות יסוד קיומנו. התורה היא חיינו ולא יהיה כוח בעולם שיוכל לנתק את בני הישיבות מלימוד התורה הקדושה", כך צוטט הרב פורוש בעיתון 'המבשר'.