משפט
משפט פלאש 90

שופט בית המשפט העליון, ניל הנדל, דחה בקשת רשות ערעור על פסק דינו של בית המשפט המחוזי בתל אביב, אשר קיבל ערעור על החלטת בית המשפט למשפחה לתקן טעות לכאורה בנוסח צוואה.

השופט הנדל קבע, כי קביעת בית המשפט המחוזי לפיה אין מקום "לתקן" את נוסח הצוואה מעוגנת בממצאיחם העובדתיים, אולם מעבר לכך תואמת את הוראות החוק לפיהן רק במקרים חריגים ניתן "לתקן" נוסח צוואה.

השופט הנדל הסביר, כי ניתן לעיתים לתקן מה שמוגדר כ"טעות סופר", אך במקרה שלפנינו לא מדובר בטעות מסוג זה אלא במצב שבו ברור למדי כי כותבת הצוואה היתה מודעת למה שכתבה.

"טעות סופר בדיני צוואות מהווה מסגרת נורמטיבית מצומצמת ותחומה היטב. אף אם השלכותיה וגדרה רחבים יותר מסעיף 81 לחוק בתי המשפט, אין להרחיב את הגדרתו של המונח "טעות סופר" מעבר למידותיו", קבע השופט הנדל.

לדבריו, "נטל ההוכחה נמצא על כתפיו של הטוען לטעות סופר. עליו להוכיח כי נפלה שגיאה בתהליך כתיבת הצוואה, כך שהתוצר הסופי איננו משקף כראוי את כוונתו של המצווה. כך, למשל, אם יוכיח שיש סתירה פנימית ברורה בין הוראות הצוואה, או אם אחד המשפטים בצוואה איננו קריא או חסר כל משמעות. אולם במקרה שלפנינו, הממצאים העובדתיים של בית המשפט קמא מלמדים כי המבקש לא עמד בנטל הנדרש".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו