עקורי קטיף מניחים אבן פינה לישובם המתחדש

תושבי הישוב העקור קטיף מניחים היום אבן פינה למתחם בתי הקבע. דרך רצופת תלאות וקוריוזים עושה עוד צעד לקראת הקץ המיוחל.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ד באב תשע"ב

אבן פינה ליישוב הקבע בחבל לכיש
אבן פינה ליישוב הקבע בחבל לכיש
ערוץ 7

תושבי היישוב קטיף שיישובם נהרס לפני שבע שנים בהוראת ממשלת ישראל חוגג יום הולדת ליישוב שנחרב.

באירוע מיוחד יתכנסו תושבי קטיף המקימים בימים אלו את יישובם מחדש ביישוב אמציה שבחבל לכיש, יציינו 25 שנים ליישובם ויניחו אבן פינה של היישוב החדש. הישוב החדש שאותו מקימים עקורי קטיף ייקרא 'כרמי קטיף', על שם הכרמים שמסביב לאתר בו יוקם ישוב הקבע. מסתבר שגם האישור על שמו של המקום לא התקבל בקלות שכן כרמים בוצרים ולא קוטפים... וועדת השמות התקשתה לאשר את השם, אך למרות הקושי החליטה הועדה "להגדיל ראש ולאשר את השם".

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם נעמה זרביב, חברת מזכירות הישוב שבימי העקירה והגירוש שימשה כמזכיר הישוב.

בדבריה מדגישה זרביב את מאמצי המתיישבים להישאר כקהילה והנדודים הרבים שנאלצו לעבור בשל כך. "התפזרו מהקהילה במהלך הנדודים כי התקופה הייתה מוטרפת לחלוטין, אבל רוב הקהילה נשארה. עלינו 45 משפחות לאתר הזמני ונעלה כ-70 לשלב הראשון של הקבע. יש רבים שרוצים להצטרף אבל יש קשיים ומכשולים לצרף תושבים נוספים כי לא בכל מקום מותר להניח קראוונים. אנחנו מצופפים ושמים קראוונים בין הקראווילות. מחפשים כל פתרון אפשרי".

כעת מביעה זרביב תקווה שגם העלייה לקרקע תהיה יחד, ואירוע כמו זה שיתקיים הערב יסייע לגיבוש הקבוצה לקראת המהלך הבא של בניית מתחם הקבע.

על מסעות הנדודים שעברה הקהילה מספרת זרביב כיצד בתחילה עברו לאולפנת כפר פינס והבנות נאלצו להתגורר באוהלים, וכדי לאשר את המהלך ביקשה האולפנה בכל שבוע אישור ממשרד החינוך להוציא את הבנות לטיול כדי שיוכלו להוציא אותן לטיול במדשאת האולפנה ובכך לאפשר את המשך מגוריהם של העקורים בחדרים.

לאחר מכן עברו למלון בשם שאול המלך, משם לכפר הנופש, "כל הזמן המדינה חיכתה שקטיף יתפזר, אבל אנחנו אמרנו שהקהילה נשארת יחד. אחר כך עברנו לאתר הקראווילות באמציה ושם עברנו תשעה חודשים קשים מאוד".