מרכז ויזנטל: למנוע "יום אל-קודס" בטורונטו

מרכז ויזנטל, פנה לראה"מ אונטריו בבקשה למנוע את עריכת אירוע "יום אל-קודס", שבעבר שימש במה למסרים אנטי ישראליים קיצוניים

דלית הלוי - ערוץ 7 , י"ד באב תשע"ב

מרכז ויזנטל ללימודי השואה בטורונטו קורא לממשלת אונטריו שלא לאשר את הבקשה לקיים את אירוע "יום אל-קודס", האמור להתקיים ברחבה הסמוכה לבניין הפרלמנט בטורונטו בעוד כשבועיים, כך מדווח האתר "שלום טורונטו".

מנכ"ל הארגון, אבי בן לולו שלח בסוף השבוע שעבר מכתב דחוף לראש הממשלה, דלטון מגינטי, לראשי המפלגות ולחברי פרלמנט בולטים, ובו התריע על האופי האנטישמי הצפוי באירוע זה. להלן נוסח המכתב לרוה"מ מגינטי:

"אני כותב לך את המכתב הזה כדי לעדכנך, ולבקש מממשלת אונטריו לנקוט בכל אשר לאל ידה ולדחות את אישור הבקשה, שהוגשה ע"י ארגון אנטי ישראלי לקיים עצרת שנאה אנטישמית בקווינס פארק (רחבת הפרלמנט של אונטריו בטורונטו). עצרת זו צפויה להיערך ב-18 באוגוסט 2012, בדומה לזו שנערכה במדשאה של הפרלמנט של אונטריו באוגוסט 2011”.

"בקיץ שעבר נערכה הפגנה אנטי ישראלית קיצונית ע"י ארגונים מוסלמים שיעים בקווינס פארק, שציינה את יום אל-קודס, אירוע בלוח השנה השיעי, אשר ניזום ע"י אייטוללה ח'ומיני במטרה להשיג תמיכה בהשמדת המדינה היהודית ובשחרור כל האדמה הקדושה של ישראל מידי היהודים, ולהקים תחתיה מדינה אסלאמית הנשלטת על פי השריעה (ההלכה האסלאמית) השיעית”.

"תושבי אונטריו נדהמו וחשו מבוכה מהאירוע האנטישמי הבוטה, שנערך סמוך למושב ממשלת הפרובינציה, ובו הופיע מטיף לשנאה דוגמת זאפאר בנגש תומך ידוע לשמצה בדיקטטורה האיראנית המרושעת, אשר רודפת ורוצחת את מתנגדי המשטר ואת המיעוטים. באירוע בשנה שעברה מר בנגש קרא לג'יהאד נגד ירושלים ולאכוף את ההלכה האסלאמית על ישראל. הוא תועד בווידאו צועק: “בעזרת אללה אחזה ביום שאנו המוסלמים נצעד לעבר פלסטין ונשחרר את פלסטין... בה יוחל החוק האסלאמי". קיימת סיבה להניח שהאירוע השנה יציג מסרים דומים של שנאה”.

"בהתפתחות מדאיגה, נמסר כי עצרת נוספת לציון יום אל-קודס בקווינס פארק מתוכננת על ידי ארגון, המכנה עצמו 'הוועדה של אל-קודס'.

"מרכז שמעון ויזנטל סבור, כי זכות הביטוי היא יסוד חשוב בחברה דמוקרטית, אך במקרה זה על ממשלת הפרובינציה לא להעניק לארגונים הקוראים למלחמה, מוות ושנאה כלפי יהודים לעשות שימוש בשטח ציבורי למטרה זו. אנו קוראים לך לפעול על מנת שבקשה זו תושב ריקם, לפני שהמשרד האחראי על החוק והסדר יעניק לו אישור”.

מידי שנה מציין המשטר האיראני את יום ירושלים העולמי (יום אל-קודס) ביום השישי האחרון של חודש רמדאן. אירוע זה, המתקיים מאז 1979 בעקבות החלטת ח'מיני וממשלת איראן, נועד לבטא את התמיכה של איראן בעניין הפלסטיני וב"שחרור ירושלים".