מחירי הביצים לקראת עלייה דרמטית

מזכיר ארגון מגדלי העופות סבור כי בקרוב יעלה מחיר הביצים ב-16%. זאת עקב עלייה במחיר התירס והסויה. הסיבה: הבצורת בארה"ב.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ז באב תשע"ב

מחירי הביצים לקראת עלייה דרמטית-ערוץ 7
יוזלו. ביצים
צילום: פלאש 90
מחירי הביצים צפויים להתייקר בשיעור חד של כ-16%, כך מעריך מזכיר ארגון מגדלי העופות, מוטי אלקבץ. רוב ההתייקרות הצפויה בגובה של כ-10% במחיר הביצה לצרכן נובעת מעליה חדה של עד 40% במחירי התירס והסויה בעקבות הבצורת החריפה בארה"ב ואילו 6% הם תוצאה מהחלטת הקבינט הכלכלי – חברתי לבטל את תהליך ההנשרה בענף הלול. 

לדברי אלקבץ, התייקרות התשומות בענף הלול אינן בשליטת מדינת ישראל וזו גזירה שאין אפשרות לעשות בעניינה דבר, אך ההחלטה לבטל את ההנשרה היא מיותרת ובעלת משמעויות כלכליות מרחיקות לכת שלא נבחנו עד תומן. ביטול ההנשרה יחייב שחיטה מוקדמת של מטילות שיפסיקו להטיל ביצים. העלות הנוספת לענף תסתכם ב-100 מיליון שקל לשנה שתביא להתייקרות מחירי הביצים.

יצוין כי תהליך ההנשרה של העופות נמשך כשבוע ומאפשר למטילות לחדש את הטלת הביצים. לדברי אלקבץ מדובר בתהליך שקיים גם בטבע בקרב בעלי כנף והוא מביא להמסת עודפי השומן שהעוף צבר, לצמיחת נוצות חדשות ומחזיר למעשה את העופות אחורה בגלגל הזמן.

תהליך ההנשרה מביא לכך שאורך חיי מטילה בלול הוא 28 חודשים כיום. בעקבות ההחלטה לא יהיה מנוס משחיטת המטילות לאחר 18 חודש כשהן מסיימות את יצור הביצים והכנסת מטילות צעירות במקומן. הדבר יביא להגדלת מחזורי הגידול של מטילות, שכרוך כידוע בהשמדת זכרים בני יומם.

 

"חבל שהשרים קיבלו החלטה שמשמעותה ייקור של מוצר בסיסי לצרכן דווקא בתקופה שבה השכבות החלשות והבינוניות נאבקות ביוקר המחיה ובגזירות הכלכליות", אומר אלקבץ הסבור כי המשך הכבדת הדרישות על המגדלים תגרום להתייקרויות נוספות שמחיר הביצים בעתיד.