הטנק - המטוס של חילות היבשה

סרן עידן שטל סיפר בראיון לערוץ 7 כי הטנק הוא "חללית שנוסעת על הקרקע ויכולה לפגוע בכל דבר שנמצא מסביבה בטווח גדול".

ישי קרוב , י"ז באב תשע"ב

טנק
טנק
צילום: פלאש 90

את גיוס הטירונים לחיילות הקרביים במסגרת מחזור אוגוסט 2012, מסיים היום (ראשון) חיל השריון והטירונים שהגיעו לבסיס הקליטה והמיון בתל השומר, ימשיכו לבסיס 'שיזפון' של החיל הסמוך לאילת.

בראיון לערוץ 7 סיפר סרן עידן שטל כי הטירונים הטריים מתחילים ללמוד להיות חיילים "כמו לוחם בחי"ר". הוא ציין כי הלוחם עובר קורסי שדאות ושרידות בשטח ואת האופי שלו כלוחם.

"במשך שלושת החודשים הראשונים, עובר החייל את הטירונות ואת קורס המקצועות בו הוא מוכשר לתפקידו הייעודי באחד משלושת תפקידי הטנק - תותחן, טען ונהג".

לאחר מכן, סיפר שטל כי החייל עובר לאימון הצמ"פ - צוות מחלקה פלוגה, "הלוחם הלומד להיות גם חלק ממערכת. הוא לומד להכיר את המושג 'ריעות שריונאים' והוא לומד שאחד ועוד אחד ועוד אחד לא שווה שלוש אלא הרבה יותר מזה. בסוף התהליך, לומד החייל להיות חלק מפלוגה שלימה של טנקים".

ואיך נותנים לנער בן 18 להיות לוחם בכלי כזה גדול כמו הטנק?

שטל מדגיש כי אמנם להפעיל טנק זה מאוד לא פשוט אבל "החיילים בשריון הם אנשים קשוחים, חזקים, בעלי יכולות גבוהות בהפעלת אמצעים ובעלי יכולות אינטליגנטיות גבוהות".

עוד סיפר שטל כי היכולות של צוות טנק משתוות לשתי מחלקות חי"ר וכי בפלוגה אחת יש אחד עשר טנקים שבכל אחד מהם יש תותח אך גם מקלעים ו"אמצעים נוספים שאייני יכול לפרטם".

סרן עידן שטל משמש ביום יום כמפקד בקורס מפקדי טנקים ועל כך הוא מספר כי מדובר ב"קורס מדהים שכל המפקדים הבכירים בצבא עברו אותו. לאחר שנה בצבא אנחנו נותנים לבחור בן 19 כח אש עצום, מה שבמקום אחר הוא מקבל אחריות כזאת אולי בגיל 30. זה קורס הטיס של היבשה. מדובר בחללית שנוסעת על הקרקע ויכולה לפגוע בכל דבר שנמצא מסביבה בטווח גדול".