המדינה לעקורי ניצן: שכר דירה על הקראווילות

המדינה דורשת מהעקורים בניצן שטרם החלו בבניית בית קבע לשלם שכר דירה על הקראווילות. העקורים זועמים ומוחים.

, כ' באב תשע"ב

סערה בניצן. ארכיון
סערה בניצן. ארכיון
פלאש 90

עקורי גוש קטיף המתגוררים בניצן וטרם החלו בבניית בתי הקבע שלהם קיבלו באחרונה דרישה לתשלום שכר דירה על המגורים בקראוון. בניצן הזעם גדול וקריאות מחאה בנוסח 'הרצחתם וגם ירשתם'. כך על פי דיווח ב'הארץ'.

את מכתבי דרישת התשלום קיבלו העקורים ממנהלת תנופה, המנהלת שפועלת במשרד ראש הממשלה במגמה לסייע לעקורים ולשיקומם. "מדינת ישראל אפשרה למשפחות המפונים הזכאיות לכך מגורים זמניים באתרי הדיור הזמניים. בהחלטות הממשלה נקבעה תקופת מגורים ללא תשלום בדיור הזמני למשך 18 חודשים מהמועד בו קיבלתם את המגרש המפותח לידכם", נכתב במכתב הדורש מהעקורים את תשלום שכר הדירה.

על פי הדיווח כמה מאות מעקורי ניצן חתמו על עצומה נגד המנהלת, ובה הם דורשים מראשיה לפעול לביטול הגזירה. "בושו לכם על אוזלת ידכם. בושו לכם על ניצול האמצעים הנתונים בידכם, על מה ולמה תגבו מאיתנו כספים, מכתב זה הינו לעג לרש", נכתב בעצומה.

התושבים תוהים כיצד יוכלו לשלם שכר דירה בה בשעה שעד כה אינם יכולים לבנות בית קבע בשל קשיים כלכליים. מזכיר קהילת ניסנית בניצן, אביאל אליעז, מצוטט בדיווח כמגדיר את הדרישה פשע. "במקום לקדם את המפונים לעבר בתי הקבע, הדבר הזה מרחיק אותם מלעבור אל הבית החדש. יש פה משפחות ללא יכולת כספית לבנות את בתי הקבע, ושוב המדינה דופקת את החלשים. הרי התושבים החזקים שיש להם כסף, להם אין בעיה לבנות".

בתגובת מנהלת תנופה המתפרסמת ב'הארץ' מסבירים את הדרישה: "מנהלת תנופה מלווה ותוסיף ללוות את כלל משפחות המתיישבים. כל משפחה קיבלה מהמדינה גם מגרש וגם פיצוי ויש עליה לשלם שכר דירה עבור הקראווילה, שנתיים אחרי שקיבלה לידיה את המגרש. מנהלת תנופה פעלה עבור המפונים והכפילה את הזמן הפטור משכר דירה ואף יותר. המדינה אף העמידה לרשות משפחות מתקשות סל פתרונות וסיוע, ומלווים כלכליים-חברתיים מטפלים אישית בכל משפחה הזקוקה לכך. לשמחתנו, מתוך 1,800 משפחות שפונו 1,600 משפחות כבר מתגוררות בביתן או שהן בהליכים לבניית ביתן. לצערנו המשפחות היקרות והמדוברות טרם החלו להקים את ביתן, למרות שהמדינה העמידה לכלל המפונים מגרשים, פיצוי וגם שורה של אמצעים - מרעיון הקראווילה וכלה בבנייה המרוכזת והמוזלת. האחריות לבניית הבית נתונה בידי המשפחות עצמן. נוסיף לפעול ולסייע לכל משפחה".

ח"כ דני דנון, הגיב לדברים ואמר: "תעודת עניות למדינת ישראל. ההתנתקות אשר מהווה את הטעות הגדולה ביותר של ממשלות ישראל מאז הסכמי אוסלו, חוזרת להכות באילו שנפגעו ממנה יותר מכל - העקורים".

דנון פנה לרה"מ נתניהו בבקשה להתערב באופן אישי ולמנוע את הגזירה: "על הליכוד לפעול למזער את העוול שנגרם לעקורי ההתנתקות על ידי ביטול הגזירה", אמר דנון. "ממש כפי שהטעות שנקראת קדימה מתפרקת, כך על ממשלת הליכוד לפרק את הטעות שנקראת ההתנתקות על ידי החלת ריבונות ישראלית ביהודה ושומרון", הוסיף.