לדהור על ההאקר בדרך לבזבוזים
לדהור על ההאקר בדרך לבזבוזיםאילוסטרציה. פלאש 90

אין כמעט חודש בתקופה האחרונה בו אנחנו לא שומעים על לפחות מתקפת סייבר אחת הקשורה לאירן, בין אם היא בצד התוקף או המותקף.

בעוד שבחודש שעבר המתקפה כוונה לבנק המרכזי של אירן הפעם, לפי הדיווחים, וירוס שחדר למערכות המחשוב של מתקני הכור האיראני גרם להשבתה זמנית של המערכות אך הפעם עם בונוס – הפעם מדעני הגרעין זכו להאזין ללהקת הרוק הכבד – AC/DC בעוד הם מחכים שהמערכות יחזרו לפעולה תקינה.

דיווח זה הגיע כמה ימים אחרי שכלי התקשורת דיווחו על חשיפת הווירוס "מהאדי", שעל פי החשד אסף ג'יגה בייתים רבים של מידע בעיקר מקורבנות ישראלים. בדיווחים עוד נמסר שבקוד הווירוס נמצאו רמזים המובילים לאירן.

מתקפת סייבר רחבת היקף נוספת הכתה הפעם בקהילת הגיימרים, כאשר מעל שמונה מיליון סיסמאות וכתובות אימייל של משתמשי אתר המשחקים און ליין Gamigo פורסמו באינטרנט. האתר אומנם נפרץ כבר בחודש פברואר, אבל רק ביולי פורסמו הנתונים שנגנבו משרתי האתר ברשת. לזכות האתר Gamigo יאמר שכבר בפברואר הם התריעו למשתמשים שלהם שאירעה פריצה ושעליהם להחליף את הסיסמאות שלהם לאלתר.

בישראל נלחמים בפדופיליה ברשת

היום האחרון של חודש יולי נפתח עם החדשות על מעצרם של 30 חשודים בפדופיליה במבצע שכונה על ידי המשטרה "סיכול ממחושב". החקירה כללה הפעלה של שוטרת "סמויה" שהתחזתה לבת 12 בחדרי צ'אטים באתרים השונים. הפרשה העלתה שוב על סדר היום הציבורי את נושא בטחון ילדינו ברשת ובחברת ESET המליצו על מספר כללים פשוטים שעל ההורים ליישם כדי לוודא שילדיהם יישארו בטוחים.

אילו איומים כיכבו בחודש יוני?

את טבלת האיומים מוביל שוב ה- IFN/Autorun. מדובר במשפחה של Malware שמנצלת את אופציית ההפעלה האוטומטית (Autorun) של רכיבי מדיה ניידת במערכת ההפעלה של מייקרוסופט על מנת להפיץ את עצמה ממחשב למחשב.

במקום השני נמצא איום המכונה HTML/ScrInject. האיום ScrInject, הוא למעשה זיהוי גנרי של דפיHTML המכילים סקריפט סמוי המנתב את הגולש להורדת תוכנות זדוניות למחשב שלו באופן אוטומטי. במקום השלישי, בהפרש זעום, הגיעה התולעת המפורסמת קונפיקר שכיכבה חודשים ארוכים במקום הראשון. ניתן להימנע מאיומים אלה באמצעות עדכון שוטף של תוכנת האנטי וירוס ומערכת ההפעלה וכן הקפדה יתרה על הקישורים והאתרים בהם עושים שימוש.