התפילה הבוקר
התפילה הבוקר צילום: פלאש 90

עירקים, סורים, טוניסאים, טריפוליטאים, תימנים, מרוקאים, איטלקים ואפילו יוצאי אמסטרדם מתפללים מאותו סידור. לא, זו לא התחלה של בדיחה. זו מציאות שהושגה הודות לפרויקט אדיר ממדים וייחודי שהגיע כעת לסיומו.

בתום שנתיים של עבודת מחקר מאומצת מוציאה היום הוצאת קורן סידור ייחודי ומאיר עיניים שנועד לכל קהילות הספרדים ועדות המזרח. סיפורה המרתק של גלות ספרד, באה לידי ביטוי עם השנים בהבדלים ושינויי נוסחים רבים. ישנם מאות נוסחים שונים לתפילה בנוסח ספרדים ומספר דומה של סידורים.

הרב חנן בניהו, נכדו של הראשל"צ הרב יצחק נסים זצ"ל, ערך את הסידור החדש בנוסח קהילות המזרח, משום שהוא הנפוץ ביותר אך שילב בו במלאכת מחשבת, את מנהגי הקהילות האחרות. במשך שנים איתר הרב בניהו את הנוהגים השונים וליקט בהתאמה את פסקיהם של גדולי הראשונים והאחרונים בכדי לסייע למי שרגיל לנוסח שונה, או המתפלל בבית כנסת שהתפילה בו אינה על פי מנהג אבותיו.

מטרתו של הסידור אינה לקבוע הלכה אלא להציג את דבריהם של הפוסקים השונים באופן שיהיה נוח לכל מתפלל למצוא תשובות לשאלות וספקות המתעוררות בשעת התפילה ולפעול על פי פסקי רבותיו.

לסידור ק"ק ספרדים החדש יתרונות רבים: שורות התפילה סודרו באופן יחודי, המחדד את ההבנה ומסייע לכוון בתפילה. בסידור מובאים פיוטים לשבתות המיוחדות, הושענות, אזהרות, מגילות, תיקון טל וגשם כך שהוא מותאם לכל השבתות והמועדים. כל הסליחות לחודש אלול ועשי"ת הוכנסו וכן ספר תהלים באותיות מאירות עיניים.

חילופי גרסאות הובאו בליווי הסברים מתומצתים כמו גם ציונים למאות שינויים. בסידור, תפילה ליום העצמאות ויום ירושלים וגם "מי שברך" למדינה ולחיילים. לאורך כל הסידור מובאות הארות מחכימות המוסיפות עומק והבנה וכן הסברים תמציתיים שעושים סדר בתפילה. הקפדה רבה נעשתה על הגהה מדוייקת כמו שווא נע, קמץ קטן ומלעיל. הסידור החדש נותן ביטוי לכל מעגל החיים: ברית מילה, פדיון הבן, זבד הבת, תפילות בר מצווה ובת מצווה, קידושין ונישואין, תפילה לחולה, וידוי לנוטה למות, לוויית המת ותפילה בבית האבל. בסוף הסידור ישנו מדריך הלכתי מקיף שנותן את מקור הדין וטעם המנהגים.

גירוש ספרד הביא אומנם לסיומו של פרק מזהיר בתולדות יהודי ספרד אך גם תחילתו של אחר, עמוס וגדוש בענקי הלכה והגות תורנית. הוצאת קורן ביקשה להביא את יופיים ועושרם של מנהגים אלה עם מהדורה חדשה ומשוכללת של סידור ק"ק ספרדים החדש, לרווחת כל יוצאי ספרד על כל קהילותיהם.