סיום הש"ס אמש
סיום הש"ס אמשאמיתי סלומון

אירוע סיום ש"ס מיוחד התקיים אמש (חמישי) בבית הכנסת הגדול בירושלים, כשלמעלה מאלף עולים דוברי אנגלית סיימו יחד את התלמוד הבבלי.

בין המשתתפים היו ראש ישיבת 'מקור חיים' ומפרש התלמוד הבבלי - הרב עדין שטיינזלץ, רב המועצה המקומית אפרת - הרב שלמה ריסקין, המשגיח הרוחני של הישיבה יוניברסיטי - הרב דוד מילר וסגן רב חיל האויר רס"ן הרב דוד לוין – בעצמו עולה מקנדה.

במהלך האירוע הוענק לרב עדין שטיינזלץ אות "עמוד התלמוד", זאת בהוקרה על התרגום והפירוש באנגלית שחיבר על התלמוד הבבלי.

ג'רמי גימפל, ממארגני הסיום לדוברי האנגלית ומנחה האירוע, סיפר הבוקר על ההתרוממות ועל תחושות המשתתפים הרבים, "עם ישראל הוא עם כל כך מיוחד. בזמן שכל כך הרבה גויים מתכנסים בלונדון באצטדיונים ובאולמות כדי להלל את החומר ולחגוג את ההישגים הגופניים, עם ישראל מתכנס באצטדיונים ואולמות ברחבי העולם וחוגג את הרוח האנושית ומהללים את לימוד התורה והחינוך היהודי".

גימפל סיפר עוד כי התרגשות מיוחדת היתה בקהל בשל העובדה שסיום הש"ס בירושלים שודר לרחבי העולם, "כך זכינו להגשים בפועל את הנבואה 'כי מציון תצא תורה ודבר ה' מירושלים'. זכה דורנו שבו לראשונה, מאז יציאת עם ישראל לגלות, חזר מרכז הכובד של התורה לארץ ישראל".

ג'רמי גימפל, מהמנהיגים הבולטים בקרב הציבור האנגלוסקסי בישראל וממובילי ההסברה בתקשורת הבינלאומית, התייחס לתרומתם של עולי הארצות דוברות האנגלית לחיזוק הציונות הדתית וההתיישבות, "הדבר המייחד את העלייה של הקהילה דוברת האנגלית, היא שלא ברחנו מהמדינות בגלל רדיפות אנטישמיות או קשיים כלכלים, אלא בחרנו בעליה בגלל חזון, ציונות ואידיאלים".

"לכן, האוריינטציה של מאות האלפים הללו היא תרומה למדינה ומנהיגות ציונית בחברה. לא לחינם צעירים רבים מיוצאי המדינות דוברות האנגלית בולטים בעשייה הציונית הדתית וההתיישבותית".

בסיום האירוע החלו המשתתפים, בראשות ראש ישיבת ההסדר אלון שבות הרב ליכטנשטיין, בלימוד מסכת ברכות.