מטוס קרב
מטוס קרב יששכר רואס

הנהלת ארגון רופאים לזכויות אדם פנתה היום (רביעי) במכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו ולשר הבטחון, אהוד ברק, בקריאה שלא לתקוף את מתקניה הגרעיניים של איראן. 

במכתב, עליו חתומים רופאים בכירים רבים, נאמר, בין השאר, כי "הינכם מכשירים את הקרקע ל'תקיפה' או ל'מתקפה', מילים מכובסות למילה הנוראה מכול -  מלחמה, כנגד מתקניה הגרעיניים של איראן", כותבים הרופאים.

"תקיפה כזו, כירורגית ככל שתהיה, צפויה לגרור בעקבותיה מלחמה רבתי שמחירה  - כך נטען - עומד על כמה מאות הרוגים לפי הערכה של מומחי חקר ביצועים במערכת הבטחון. אמנם, אין בידינו את כל הנתונים המובאים לפניכם, אולם אותם נתונים מספריים יבשים רחוקים מלשקף את מספרם האמיתי והגדול בהרבה של נפגעי מלחמה כזו, אם תרחיש הבלהות שאתם וחבריכם לשולחן הממשלה מקדמים בריצת אמוק אכן יקרום עור וגידים", כותבים הרופאים.

הרופאים מבקרים את התנהלותם של מומחי הביטחון המצדדים בתקיפה, "אותם מומחים השמיטו מהחשבון אלפים רבים של פצועים ברמות שונות ונפגעי טראומה ופוסט-טראומה. המומחים גם פטרו עצמם מעיסוק בשאלה כיצד בתי החולים, חדרי המיון והמחלקות הפנימיות, שכבר בימים כתיקונם נאלצים להתמודד עם עומס בלתי נסבל, יתמודדו עם ריבוי הנפגעים לאחר שתלחצו על כפתור ה'התחל' ותיתנו את האות למלחמה שאת תוצאותיה מי ישורנו?".

"יציאה למלחמה, אדוני ראש הממשלה ואדוני שר הבטחון, היא בוודאי 'צעד לא כיפי', אם לעשות פרפראזה על דבריו של אחד משרי הממשלה. יציאה למלחמה, אדוני ראש הממשלה ואדוני שר הבטחון, פירושה הרג, חורבן, כאב וצער".

לסיום כותבים הרופאים "כאנשי ונשות רפואה – של הנפש והגוף כאחד – אנו פונים אליכם למנוע מתושבי ישראל קורבנות שממילא רק ידחו ולא ימנעו את הגרעין. אנו מאמינים ומאמינות כי מלחמה שאתם מתחילים בה היא – בהגדרה – מלחמת ברירה. אנו מאמינים כי מדינת ישראל תדע להתמודד עם כל תסריט עתידי, בין אם יתרחש ואם לאו,  מבלי להזדקק להרס הזה, הוודאי".