גם גלאון נגד תשלומי שכ"ד על קראווילות

אזרח שחש בחוסר הצדק שבדרישת תשלומי שכר הדירה מהעקורים על מגוריהם בקראוילות פנה לח"כים. ח"כ גלאון הבטיחה לסייע.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ל' באב תשע"ב

אתר ניצן
אתר ניצן
פלאש 90

אליהו ניסים הוא תושב המרכז שחש את אי הצדק המשווע שנעשה לעקורים יושבי הקראווילות כאשר נדרשו באחרונה לשלם שכר דירה על המבנים בהם הם משוכנים.

בניגוד לאחרים ניסים החליט לעשות מעשה ולעורר את חברי הכנסת לפעולה נגד הדרישה. הוא שיגר מכתב לח"כים, ללא הבדלי מגזר פוליטי, ובימים אלה מתחילות לחזור אליו תגובותיהם של הח"כים, וכמה מהן מעניינות ואולי גם מפתיעות. אחת מהן היא תגובתה של חברת הכנסת זהבה גלאון, יו"ר מרץ, שהבטיחה לפעול נגד הדרישה.

במכתבו מזכיר ניסים לח"כים כי "בחודשיים האחרונים קיבלו תושבי ניצן המתגוררים ב"קראווילות" (אליהם הועברו לפני שבע שנים מביתם בגוש קטיף במסגרת מה שכונה אז "תוכנית ההתנתקות"), דרישה בכתב מאת מנהלת "תנופה" לתשלום שכ"ד בסך מוערך של 1500-2000 ₪ עבור השהות במבנים. התשלום, כך על פי ההודעה, יקוזז מתשלום הפיצויים שאמור להיות מועבר למשפחות. לדעתנו מדובר בהחלטה מזעזעת ושלילית בכל מובן ובכל קנה מידה".

מוסיף ניסים וכותב: "לא ארחיב כעת על עצם המהלך שהוביל אותם להתגורר שם- גירושם מביתם, ומבלי להתייחס כרגע להפקרתם ולהזנחתם בידי המדינה משך כל התקופה מאז, שבע שנים ארוכות- ומבלי לפרט בעניין התנאים המחפירים בהם הם מתגוררים מאז באותם מבנים, אבקשך לפנות בכתב לראש הממשלה ולבקש ממנו לפעול באופן מיידי ודחוף לביטול ההחלטה המביכה הזו".

"מיותר לציין כי תשלום שכ"ד עבור השהות במבנים הארעיים תרחיק את התושבים מיכולת כלכלית לעבור סוף כל סוף לבתי קבע", הוא כותב וחותם בבקשה לחברי הכנסת מקבלי המכתב: "אנא הצטרף לח"כים רבים מכל קצוות הקשת הפוליטית שהביעו התנגדות להחלטה הזו".

בין התגובות שקיבל ניסים ניתן למצוא את תגובתו של חבר הכנסת אכרם חסון שהודיע כי ישמח "לבדוק את הסוגיה הזאת ולטפל בבקשתך". חבר הכנסת משה (מוץ) מטלון הזמין את ניסים לשיחה על הפרשה, וביקש מסמכים המעידים על הבקשה מהעקורים.

חבר הכנסת זבולון אורלב סיפר שגם הוא הופתע לשמוע על הדרישה והוסיף כי שוחח "עם הרב ד"ר אופיר כהן, ראש מנהלת "תנופה", והצעתי לו להמשיך מאמצי ההדברות עם כל משפחה על מנת להגיע למתווה של פתרון מוסכם. אני מקווה שכך אומנם ייעשה".

תגובה שכאמור יתכן ותפתיע היא דווקא תגובתה של חברת הכנסת זהבה גלאון, יו"ר מרץ, שהבהירה נחרצות כי היא "בהחלט לא רואה מקום לגבות מכם "שכר דירה" על המגורים בקראוילות, כשלא נמצא עבורכם פתרון דיור הולם אחר". עוד כתבה והבטיחה כי "אפנה בנושא לראש מנהלת תנופה ואעדכן כשתתקבל תשובתו".