הרשקוביץ: להגביל את תשלומי ההורים כבר השנה

השר הרשקוביץ בקול קורא לראשי המוסדות: להגביל התשלום לישיבה ללא פנימיה ל- 7,500 ש"ח, הכוללים את כל התשלומים שמחויבים ההורים.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ב' באלול תשע"ב

מתכננים. השר הרשקוביץ
מתכננים. השר הרשקוביץ
פלאש 90

יו"ר "הבית היהודי", שר המדע והטכנולוגיה, הרב פרופ' דניאל הרשקוביץ פירסם היום "קול קורא" לקראת פתיחת שנת הלימודים.

במסמך קורא השר לראשי המוסדות התיכוניים וחטיבות הביניים בחינוך הדתי להפחית בצורה משמעותית - כבר משנת הלימודים הקרובה - את תשלומי ההורים, ומפרסם את המייל האישי שלו לפניות הורים בנושא.

"לפני כחודש ימים יצאתי למאבק בנושא תשלומי ההורים, זאת לאור העובדה שהנושא מכביד על הציבור ומחייב פתרון מיידי. כפי שהובלתי מהפכה בשירות האזרחי-לאומי, קידמתי פתרונות לעקורי גוש קטיף והובלתי לפתיחת השורות במפלגה, כך התחייבתי להוביל להורדת שכר הלימוד.

בעקבות דרישתי בישיבת הממשלה, הודיע ראש הממשלה כי בדיוני התקציב הקרובים יגובש מתווה להפחתת תשלומי ההורים בחינוך הדתי בעשרות אחוזים מתוך שאיפה להשוות אותם לתשלומי ההורים בחינוך החילוני.

בשבועות האחרונים התייעצתי עם קשת רחבה של מומחים העוסקים בנושא, יחד עם נציגי ההורים שפנו אלי בעצומה עליה חתומים 4700 הורי תלמידים. לאחר שהבנתי כי כל הדיונים והוועדות שהוקמו לא הצליחו להביא עד כה לפתרון מוסכם, כינסתי מספר ישיבות בנושא והגענו לידי מסקנה כי יש לצאת בקריאה פומבית להגבלת תשלומי ההורים בישיבות התיכוניות ובאולפנות.

לפיכך, אני קורא להגביל כבר בשלב זה את תשלומי ההורים, ולהעמידם במהלך שנת הלימודים תשע"ג על 7,500 ₪ עבור בן בישיבה תיכונית ללא פנימייה, ו-6,500 ₪ עבור בת באולפנה ללא פנימייה - כולל הכל (ספרים, טיולים, מזון, הסעות). מבדיקות שערכנו עולה כי מדובר בסכומים ריאליים, שאליהם ניתן להגיע באמצעות התייעלות ושקיפות של הנהלות המוסדות, ובלי לפגוע במאום ברמת הלימודים ובהיקפם.

אני מצפה שהנהלות המוסדות ישתפו פעולה בנושא. לאור העובדה שאנו נמצאים בפתח שנת הלימודים וכדי לאפשר להנהלות המוסדות תקופת התארגנות, יש להוסיף, במידת הצורך, לסכומים אלו את עלות המזון וההסעות. זאת לתקופת זמן מוגבלת, שתסתיים כאמור עוד במהלך שנת הלימודים תשע"ג. כמו כן, על ראשי המוסדות לפעול בשקיפות תקציבית מלאה ולחשוף את הנתונים הכספיים בפני ההורים, כמו גם את עלויות שכרם של בעלי המשכורות הגבוהות בכל מוסד.

במסגרת דיוני התקציב ובהמשך להתייעלות המוסדות, אציג בפני ראש הממשלה מתווה שיעמיד את תשלומי ההורים על פחות מ-5000 ₪ לשנה, באמצעות שינוי שיטת התקצוב של משרד החינוך וסיוע המדינה, כך שהחינוך הציוני-דתי לא יהיה מופלה עוד לרעה".