הצעה במונטריאול: בלי "סממנים דתיים" בעירייה

מפלגה חילונית ליברלית יזמה הצעת חוק שתאסור על עובדי ציבור ללכת בשעות העבודה עם לבוש המשייך אותם לדתם. הקהילה היהודית זועמת.

חיים לב - ערוץ 7 , ג' באלול תשע"ב

הצעה במונטריאול: בלי "סממנים דתיים" בעירייה-ערוץ 7
כיפה נוער שיער
צילום: פלאש 90

האם נגע האנטישמיות חלחל גם למונטריאול? מפלגה חילונית ליברלית יזמה הצעת חוק שתאסור על עובדי ציבור ללכת בשעות העבודה עם לבוש המשייך אותם לדתם.

לדברי יוזמי החוק, הסיבה הרשמית היא בכדי לוודא שלא יהיה פולחן דתי בשעות עבודת השרות הציבורי. בקהילה היהודית מגיבים בחומרה רבה ואומרים כי אין שום הגיון בהצעה המוזרה וזהו רק ספין לתקשורת. לטענתם, אין כל קשר בין המשרה שנושאים או את טיב השרות לציבור, ללבוש כזה או אחר שלובש נותן השרות הציבורי.

בכירים בקהילה היהודית הבהירו בתגובה, כי אין בלבוש דתי כל פולחן דתי. יהודי חובש כיפה כי הוא יהודי, ולא רק בעת תפילה או טכס דתי, ולכן "אי אפשר להגדיר זאת בשום אופן כפולחן. ובכלל, אומרים בקהילה היהודית, מי יכול להגדיר איזה סממן נקרא פולחן ואיזה לא נקרא פולחן"?, הם מקשים בכעס.  

"וכי אם עובד היספני יבוא עם לבושו המסורתי זה נהפך לפולחן דתי? הרי אין בכך כל הגיון", הם טוענים. במידה והצעת החוק תבוא לאישור בעיריית מונטריאול מתכוונים בקהילה היהודית להיאבק על כך משפטית.

החשש הגדול הוא כי אישור חוק שכזה יהווה פתח להצעות דומות במישור הציבורי.