בני גנץ
בני גנץ צילום: פלאש 90

הערכת המודיעין השנתית של אגף המודיעין הוצגה היום (שני) לרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ, ולפורום המטה הכללי של צה"ל.

ההערכה השנתית נועדה להציג בפני הפיקוד הבכיר של צה"ל את ההתפתחויות בסביבתה האסטרטגית והאופרטיבית של מדינת ישראל, להצביע על האיומים המרכזיים כמו גם על ההזדמנויות העולות מניתוח המערכה האזורית.

הערכה זו מהווה בסיס לקבלת החלטות ברמה הלאומית והצבאית, ותשתית לגיבוש התוכניות המבצעיות של צה"ל.

הערכת המודיעין השנתית גובשה על ידי חטיבת המחקר באגף המודיעין, אושרה על ידי ראש אגף המודיעין, אלוף אביב כוכבי והיא מבוססת על יכולות האיסוף של אמ"ן וקהילת המודיעין ועל הניתוח המעמיק של החוקרים בחטיבת המחקר. את ההצגה בפני פורום המטה הכללי הובילו ראשי הזירות בחטיבת המחקר שהציגו את עיקרי ההערכה בתחומם. לאחר אישור הרמטכ"ל תוצג ההערכה לדרג המדיני.

הרמטכ"ל  צפוי להתייחס לשינויים בסביבה האסטרטגית והאופרטיבית של צה"ל ומדינת ישראל ולסכם את הערכת המודיעין השנתית של צה"ל לשנה הקרובה.

ראש אגף המודיעין, האלוף כוכבי, אמר היום בפתח הצגת הדברים כי "הערכת המודיעין השנתית שתוצג בפניכם היום הינה תולדה של תהליך ארוך, יסודי ומקיף של איסוף, עיבוד ומחקר, המובל על ידי חטיבת המחקר ונשען על כלל מערכי ויכולות האיסוף הקיימים באמ"ן ואלו שפותחו במהלך השנה החולפת".

האלוף כוכבי ציין כי באמ"ן "מעריכים שמדינת ישראל תפגש בשנה הקרובה בסביבה אזורית לא יציבה, מתוחה, ואיסלאמיסטית יותר מבעבר. סביבה שמתמודדת עם שורה של משברים, אזוריים ופנימיים, אשר מעלים את סף הרגישות של כלל השחקנים ושעשויים להוביל, גם ללא תכנון מוקדם, להתלקחויות. אני מבקש להודות לכלל אלו שעסקו במלאכה".