רבין
רביןפלאש 90

בית המשפט העליון קיבל היום (שלישי) את ערעורו של הצלם המקצועי אמיר ויינברג, וקבע כי הופרו זכויות היוצרים שלו בתצלום של ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל.           

המשיב, אליעזר ויסהוף, הוא אמן בתחום עיצוב המדליות שעיצב מדליה הנושאת את דמותו של יצחק רבין עבור המטבעה המלכותית הנורבגית. בית המשפט העליון קבע כי בעיצוב המדליה השתמש ויסהוף בתצלום שצילם ויינברג, לאחר שזה ניתן לו מידי לאה רבין ז"ל. בית המשפט קבע כי התצלום מוגן בזכויות יוצרים וכי אלה הופרו על-ידי ויסהוף. בכך הפך בית המשפט העליון את פסק-דינו של בית המשפט המחוזי, אשר קבע כי תצלום של דמות מוכרת באירוע פומבי נהנה מהגנה מופחתת על זכויות היוצרים בו.17 צלמי עיתונות ביקשו להצטרף להליך, בטענה שהענקת הגנה מופחתת לצילומים תיעודיים תפגע בצלמי העיתונות ותפקיר את ההיסטוריה המצולמת של מדינת ישראל. בית המשפט העליון קיבל את הבקשה ואף עמד על חשיבותם הרבה של תצלומים תיעודיים. נקבע כי היקף ההגנה על זכויות היוצרים בהם אינו מופחת: "יותר משיש בו בצילום מן המצולם – יש בו מן המצלם... התצלום משקף את המציאות כפי שהיא נראית בעיני רוחו של המצלם ולא רק כפי שהיא נתפסת בעין המצלמה. רגע אחד של צילום אוצר בתוכו לעתים יותר מעולם שלם, תמונה אחת – הכל יודעים – שווה יותר מאלף מילים".           

המשנה לנשיא (בדימ') אליעזר ריבלין, אליו הצטרף השופט חנן מלצר, קבעו כי ויינברג יהא זכאי לפיצויים בסך 66,500 שקל כפי שקבע בית משפט השלום. השופט אליקים רובינשטיין סבר, בדעת מיעוט, כי יש מקום להפחית את הפיצויים ולהעמידם על 45,000 שקל בלבד, וזאת בהתחשב בשכר המתון שקיבל ויסהוף עבור עיצוב המדליה ובכך שהוא לא ערך ביצירתו של ויינברג שינויים שפגעו בשמו הטוב או בכבודו.