ארץ זבת (עוד יותר) דבש

מועצת הדבש: עלייה של 14% בכמות ייצור הדבש השנה. בחגי תשרי ישווקו 1,600 טון דבש כ- 40% מהביקוש השנתי.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ט"ו באלול תשע"ב

מטרות דתיות. תפוח בדבש
מטרות דתיות. תפוח בדבש
צילום: פלאש 90

לקראת ראש השנה מוסר הרצל אבידור, מנכ"ל מועצת הדבש, כי השנה יגדל ייצור הדבש המקומי ויגיע להיקף של 3,200 טון דבש איכותי ישראלי המיוצר ממאה אלף כוורות הפזורות ברחבי הארץ, זו עלייה של 14% בכמות הדבש המיוצר, כאשר בשנה שעברה יוצרו כ- 2,800 טון דבש. מקור העלייה בכמות הדבש, נובע משנה ברוכת גשמים שגרמה לשפע פריחה הן באביב הן בקיץ.

עוד אומר אבידור, כי צריכת הדבש בקרב הציבור הישראלי מסתכמת בכ- 4,000 טון דבש ובחגי תשרי ישווקו בישראל כ- 1,600 טון דבש שהם 40% מהביקוש הישראלי.

אבידור מציין כי מנתוני השנה האחרונה ניכרת עלייה בצריכת הדבש- לא רק בחגי תשרי, אלא גם, לאורך כל חודשי השנה ובעיקר בעונת החורף. נתון המצביע על עלייה במודעות לחשיבות צריכת הדבש כמקור חשוב למזון בריאות.

על פי נתוני מועצת הדבש, בשנות ה- 70 וה- 80 יוצרו בישראל מעל 50 ק"ג דבש לכוורת אחת של דבורים. לפני שנה עמדה הכמות הממוצעת לייצור דבש בכוורת על 28 ק"ג וכיום עלתה הכמות ל- 32 ק"ג לכוורת, זאת בעקבות שנה ברוכת גשמים.

אבידור מוסר כי ערך התוצר של דבש ומוצרי מכוורת בישראל עומד על כ- 100 מיליון ₪ וערך הייצור החקלאי הנובע מהאבקת הגידולים החקלאיים על ידי הדבורים, עומד על כ- 2.5 מיליארד שקלים בשנה.

המחיר הקמעונאי ל- 350 גר' (צנצנת דבש ממוצעת) עומד על כ- 21 ₪ בממוצע (כולל מע"מ) 18.10 ₪ ללא מע"מ. המחיר הניתן לדבוראי עבור ק"ג דבש עומד על 18 ₪, כך שנותרים לדבוראי רק כ-6  ₪ על כל 350 גר' שהוא מייצר.

ייצור הדבש תלוי במזג האוויר. במידה והחורף שחון והפריחה מועטה, כך גם יקטן ייצור הדבש. בנוסף למזג האוויר, עם התמעטות אזורי טבע וחקלאות, נראים יותר ויותר אזורי בטון ונדל"ן וכמות הפריחה המועטה פוגמת בכמות המזון לדבורים וכך גם בייצור הדבש, בתוך כך, מתמודדים בארץ ובעולם עם היעלמות של שליש מכמות הדבורים, תופעה היוצרת חשש גדול לעתידו של ענף גידול הדבורים, מאחר ועתיד האנושות תלוי בהישרדות דבורי הדבש, האחראיות להאבקת 80% מסך הגידולים החקלאיים בעולם ובאין דבורים לא תתקיים חקלאות. בנוסף, מספקות הדבורים חומרי גלם לתרופות רבות ובעלות תפקיד משמעותי בתעשיות הטקסטיל, הבשמים והקוסמטיקה העולמיות. "אלברט אינשטיין אמר כבר לפני שישים שנה, כי ארבע שנים לאחר שייעלמו הדבורים תיעלם האנושות'. ללא דבורים אין האבקה, לא תהייה צמחיה, לא יהיו בעלי חיים ולא תהיה אנושות", אומר אבידור.

יצוין כי כיום פועלים בישראל כ- 500 דבוראים העובדים ומטפלים במאה אלף כוורות הפזורות ברחבי הארץ, מתוכן 60,000 כוורות מוצבות באזורי גידול חקלאיים ומשמשות להאבקה. בארץ קיימות מכוורות גדולות לצד מכוורות משפחתיות שחלקן מוכרות דבש באופן עצמאי. הכוורות פזורות בכ- 6,300 נקודות, כאשר הפיקוח על ייצור הדבש מתקיים בהתאם לתו תקן הישראלי.