חשש כבד. שמחון
חשש כבד. שמחון פלאש 90

בכנס ההשקה לחוק להגברת האכיפה בשוק העבודה – העסקה הוגנת, חברה הוגנת, קבע שר התמ"ת, שלום שמחון, כי "החוק החדש יאפשר ל- 100 אלף משפחות בישראל לעלות אל מעל לקו העוני. ואולם, בלי יכולת האכיפה לחוק החדש, החוק למעשה אינו קיים. הטיפול בשכבות החלשות הוא החשוב ביותר. כל טיפול בתחום התעסוקה חשוב שיתחיל בהקפדה על זכויות עובדים".

שמחון פנה ליו"ר לשכת הארגונים הכלכליים ונשיא התאחדות התעשיינים, צבי אורן, ויו"ר ההסתדרות, עופר עייני, ואמר כי "הרבה ממה שיקרה בחודשים הקרובים תלוי בשיתוף הפעולה בין לשכת הארגונים הכלכליים וההסתדרות. אני חושב שאתם יכולים להוביל את המשק לחוף מבטחים, זה לא תלוי רק בממשלה".

בדבריו קרא השר שמחון להצגת תקציב מדינה בכל מחיר, ללא קשר לשיקולים פוליטיים. "יש לכם מה לומר בעניין התקציב" אמר שמחון לאורן ולעיני, "גם למשרד התמ"ת יש מה לומר ונשמח להציע עמכם אלטרנטיבות נוספות שיאפשרו למדינה לתפקד. זה לא קשור ליום הבחירות אלא לשאלה: האם אנו יכולים להתמודד עם האתגרים ולאפשר לעובדים ולמעסיקים לצאת מחוזקים".

יו"ר ההסתדרות, עופר עייני, אמר באירוע: "הנושא של אכיפת חוקי עבודה, צבי הציג את זה כאילו כולנו חונים במקום אסור. אני אתן לך דוגמא לעובד שמראה לי קנס של 500 שקל והוא מספר שהוא פוחד לשאול על מה הקנס. ואם יש 1000 עובדים כאלה הנה כמעט מיליון משקל למעסיק. בחוק אסור לגנוב אבל היה בסדר לגנוב מהעובדים. עד היום היו במשרד 19 פקחים תארו לכם שהיו רק 19 שוטרים במדינה. יש אחריות גם למזמין העבודה כי עד היום המזמין היה פטור מאחריות. מראש הם התכוונו להפר את חוקי העבודה אנשים היו מגישים מכרזי הפסד. ומי ששילם את המחיר זה העובדים. שר התמ"ת, נתון אחד מדוח העוני. כמעט חמישים אחוז מהעובדים במשק מוגדרים מתחת למעגל העוני".

"אני מקווה שעובדי הקבלן במגזר הציבורי יקבלו את הכל התנאים של עובדי המדינה. אני שומע לאחרונה שאנשי האוצר התחילו לדבר אלי דרך התקשורת, דברים שמיועדים אלי. אז אני אדבר אל שר האוצר ורה"מ דרך התקשורת: מה שקורה לאחרונה זו פגיעה אנושה בשכבות החלשות ושכבות הבינים. הם לא נותנים לאנשים לחיות וזה עדין לא מספיק להם. והכל סיפורים. וזה המסר -  אין סיכוי שתקבלו שקל מהעובדים! ואם תנסו להתנהל כמו ב2003 תתקלו בכל העוצמה של העובדים!", הזהיר עיני.