פיאד. מעודד הגירת צעירים
פיאד. מעודד הגירת צעירים פלאש 90

ראש הממשלה הפלסטינית ברמאללה, סלאם פיאד, אמר היום כי עדיין אין מועד מוגדר לתשלום המשכורות לעובדי המדינה, וכי הרשות הפלסטינית ממתינה לקבלת העברות כספיות ממדינות זרות ובמקביל מנסה לאתר מקומות עבודה עבור הצעירים הפלסטינים המובטלים במדינות המפרץ ובלוב.

הוא ציין כי בעניין זה היא מקיימת מגעים אינטנסיביים עם מספר ממשלות. עיקר בעיית האבטלה מתמקדת בקרב הצעירים ובוגרי האוניברסיטאות.

בראיון לרדיו "קול פלסטין" תלה פיאד את האשם במצב הכלכלי הקשה, שהוליד את המחאה החברתית בשטחי הרשות הפלסטינית, ב"כיבוש הישראלי" ובפיצול הקיים בין הגדה המערבית לבין רצועת עזה וכן במשבר הכלכלי העולמי הגורם לעליית מחירי הסחורות.

על רקע הדרישה לפיטוריו החוזרת ועולה בהפגנות ההמוניות שנערכו בימים האחרונים בערים שונות באיו"ש, אמר פיאד הוא אינו מתכוון לברוח מאחריות למשבר הכלכלי והוא נכון להתפטר, אם זו תהיה דרישת העם הפלסטיני ופתרון לקשיי היומיום של הציבור. נקודת אור הוא רואה בבקשה שהגיש הממשל האמריקני לקונגרס להושיט סיוע בסך 200 מיליון דולר לרשות הפלסטינית.

רה"מ הפלסטיני ציין עוד, כי הרשות הפלסטינית ספגה חלק מעליית מחירי הדלק, והדבר השפיע על היקף ההכנסות של הרשות ויכולתה לעמוד בהתחייבויותיה האחרות דוגמת תשלום משכורות. הוא קרא למגזר הפרטי וליבואנים להקטין את נתח הרווח שלהם בתקופה כלכלית קשה זו על מנת להקל על הציבור.

בימים האחרונים נערכו הפגנות אלפים בשכם, בית לחם, חברון וטובאס נגד הרשות הפלסטינית, ובדרישה לפטר את רה"מ פיאד ולבטל הסכם פריז המסדיר את היחסים הכלכליים בין ישראל לרשות הפלסטינית במסגרת הסכמי אוסלו. בהפגנה בחברון נשרפה בובה בדמותו של פיאד לצד דגל ישראל והמפגינים האשימו את פיאד על היותו "סוכן של ארה"ב וישראל". ביטויי מחאה נשמעו גם נגד אבו לצד קריאות להפלת השלטון הקיים "חסר הלגיטימיות.

מאחורי הקלעים ניתן היה להבחין בפעילות של חברי פרלמנט מטעם חמאס הפועלים לעורר את הציבור נגד הממשלה הפלסטינית. חבר הפרלמנט, חאתם קפישה (חמאס) השתתף בהפגנות בחברון והדגיש בראיון עיתונאי כי לממשלת פיאד אינה חוקית כיוון שלא קיבלה את אמון הפרלמנט הנשלט בידי הרוב של נציגי חמאס.