אריאל
אריאלצילום: פלאש 90
האיחוד האירופי שוקל בימים אלה את האפשרות להפסיק ולייבא מוצרים שיוצרו מעבר לקו הירוק.

במפגש שקיים עם עיתונאים ישראלים ופלסטינים באתונה, מטעם יוזמת ז'נבה, אמר דיפלומט יווני כי מדינות האיחוד מקיימות דיונים בנושא ובין הצעדים הנשקלים נכללת האפשרות להטביע סימון מיוחד על מוצרים מההתנחלויות, וגם להפסיק את הייבוא שלהם.

בחודש שעבר הודיע האיחוד האירופי על רשימת יישובים שהיצוא מהם לא יוכר כ"מיוצר בישראל" - ולכן לא ייהנה מהקלות מכס בכניסה למדינות האיחוד. בין היישובים נכללת לראשונה העיר מודיעין-מכבים-רעות.

משגרירות האיחוד האירופי בישראל נמסר כי האיחוד אינו מכיר באזור המכונה "שטח ההפקר" כחלק מישראל. בהתאם, חלקים ממודיעין-מכבים-רעות נכללים ברשימת אזורים שאינם מוכרים כישראל לצורך הטבות מכס בהסכם הסחר החופשי בין ישראל לאיחוד האירופי.

לפני כשבועיים הודיעה ממשלת דרום אפריקה על החלטתה לסמן מוצרים שיוצרו מעבר לקו הירוק. בכך, הפכה דרום אפריקה לממשלה הראשונה בהיסטוריה שנוקטת מהלך כזה.

במשרד החוץ בירושלים הגיבו בזעם גדול להחלטה. סגן שר החוץ, דני איילון, כינה את דרום אפריקה "מדינת אפרטהייד", ואמר כי "לצערנו מסתבר שהשינוי שחל בדרום אפריקה במהלך השנים לא הביא לשינוי בסיסי במדינה. כרגע מופנה האפרטהייד של דרום אפריקה כלפי ישראל".