ההיסטוריון שהתייאש: "הפלסטינים הם פנאטים"

ההיסטוריון פרופ' בני מוריס, שסירב לשרת במילואים מתייאש ומודיע שאין פתרון לסכסוך, "הפלסטינים הם פנאטים שרוצים לגרש אותנו מפה".

עוזי ברוך - ערוץ 7 , כ"א באלול תשע"ב

ערבים מתפרעים. גם השנה?
ערבים מתפרעים. גם השנה?
פלאש 90

ההיסטוריון בני מוריס שחשף מעשי זוועה של צה"ל וסירב לשרת במילואים בזמן האינתיפאדה, מתייאש ומודיע שאין פתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני.

בראיון לעיתון "הארץ" אמר פרופ' מוריס, בכיר ההיסטוריונים הישראלים, “העשורים של חקר הסכסוך, שהעלו תשעה ספרים שכתבתי, הותירו בי תחושת ייאוש עמוקה. מיציתי. כתבתי מספיק על סכסוך שאין לו פתרון, בעיקר הודות לעקביות של הפלסטינים בשלילת פתרון של שתי מדינות לשני עמים”.

בספרו החדש, “מדינה אחת, שתי מדינות, ישראל ופלסטין” מתאר מוריס פרק נוסף בתולדות היחסים בין ישראל לפלסטינים. “זו מסה היסטורית שיש לה תכלית פוליטית והסבר פוליטי”, הוא מודה. “אני מבקש להאיר את עיני הקוראים לגבי האמת. המטרה היא לחשוף את מטרות התנועה הלאומית הפלסטינית - להכחיד את המפעל הלאומי היהודי ולרשת את פלסטין כולה עבור הערבים והאיסלאם”.

 “התנועה הלאומית הפלסטינית עמדה בעינה, בתקופות המאבק השונות, הן בהנהגת חאג’ אמין אל חוסייני והן בהנהגת יורשו יאסר ערפאת”, אמר בראיון מוריס כמעט בתיעוב. “היא אפילו לא השתנתה בשנות תהליך אוסלו. התנועה הפלסטינית, על שני ראשיה, הפונדמנטליסטי בראשות חמאס והחילוני בראשות פתח, מעוניינת בסופו של דבר בשלטון מוסלמי על כל ארץ ישראל, ללא מדינה יהודית וללא חלוקה”.

בראיון נשאל ההיסטוריון האם זה לא לגיטימי שהפלסטינים ידרשו זכות שיבה לחלק מהפליטים והשיב “הגשמתה של זכות השיבה מחייבת למעשה את הרס המדינה היהודית. מאותה סיבה עבאס מסרב היום לקיים משא ומתן עם הישראלים, כיוון שמשא ומתן עתיד להוביל לפתרון הסכסוך בינינו. אין לו רצון או כוונה להגיע לפתרון של שתי מדינות לשני עמים”.