טקס לשכת עורכי הדין
טקס לשכת עורכי הדין חזקי עזרא

לשכת עורכי הדין ציינה הערב (שני) את פתיחת שנת המשפט תשע"ג בטקס חגיגי בבית לשכת עורכי הדין בירושלים.

הטקס התקיים במעמד נשיא בית המשפט העליון - השופט אשר גרוניס, שר המשפטים - יעקב נאמן, יו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט - ח"כ דוד רותם וראש לשכת עורכי הדין - עו"ד דורון ברזילי.

שר המשפטים, יעקב נאמן, אמר במהלך הטקס כי אין שום אפשרות להגיע להישגים ללא אחדות, "יש לנו שיא עולמי במספר התיקים התלויים ועומדים בבתי המשפט וחייבים למצוא לזה פיתרון. אין לזה פיתרון קסם אחד והוא חייב לבוא על ידי כמה וכמה רבדים".

"צריך להביא לכך שהשופט יוכל לתת את פסק הדין כפי שנקבע בחוק - עד 30 יום ועלינו עורכי הדין לסייע בנושא זה. אסור לנו להביא עשרות קילוגרמים של ניירות - דבר המונע מבית המשפט לדון ולתת פסק דין במועד".

"בסך הכל יש לנו בתי ספר למשפט מעולים - יש יותר טובים ויש פחות טובים, בעיקר המכללות - שתמורת שכר נאה נותנות תעודות".

בתגובה לדברי נאמן אמר יו"ר ועדת חוקה חוק ומשפט, ח"כ דודו רותם, "אדוני השר, יש גם מכללות טובות".

נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס, אמר כי במהלך השנה החולפת "יותר תיקים נסגרו מאשר אלו שנפתחו".

הוא ציין כי מחקר שנערך על ידי מחלקת המחקר של מערכת בתי המשפט הפריך את הטענה כי רישום ההרשעות בבתי המשפט עומד על 99% , "הרישום עומד על 70%".

גרוניס אמר עוד כי "בבית המשפט העליון זמן הממוצע של טיפול בתיק הוא כשנה וחודשיים, בבתי המשפט המחוזיים - כשנה ושבעה חודשים ובבתי משפט השלום - כשנה וחודש".

נשיא בית המשפט העליון סיים את דבריו בתקווה שבשנת המשפט הבאה עבודת מערכת המשפט תתייעל, "אך לעולם לא על חשבון איכות הדיון המשפטי שעליה לא נתפשר".

במהלך האירוע הוענק פרס הלשכה לנשיאת בית המשפט העליון היוצאת, השופטת בדימוס, דורית בייניש. חברי ועדת הפרס מצאו לנכון להוקיר תודה לשופטת בדימוס, על תרומתה הייחודית והחשובה למערכת המשפט. "דורית בייניש פעלה באומץ לב ובנחישות לשמירה על שלטון החוק וזכויות היסוד ולמילוי תפקידיהם של המשפט ושל בית המשפט בחברה הדמוקרטית בישראל" נימקה ועדת הפרס.