שרון קדמי
שרון קדמי יורם כהן

מנכ"ל משרד התמ"ת, שרון קדמי, השתתף היום בכנס פורום CFO באילת - הפורום המאגד והמייצג את סמנכ"לי הכספים של החברות המובילות במשק.

במהלך נאומו הדגיש קדמי למעסיקים את חשיבות העסקתם של חרדים תוך שהוא מפציר בהם להתאים את מקומות העבודה לאורח חייהם וכדי שקליטתם תיעשה ביתר קלות.

לדבריו, האוכלוסיה החרדית החלה לשנות כיוון ולצאת לשוק העבודה. "זה כבר לא מגיע מגפני והפוליטיקאים החרדים שאומרים לצאת לעבוד, אלא מהרבנים והחצרות. וכשזה מגיע משם - נקווה שיש שינוי", אמר.

"כשיושבים עם ראש חצר, ספרדי או אשכנזי, והוא אומר 'אין לי בעיה שהשבבניקים, במקום שישבו על הגדר יילכו לעבוד - אנחנו בעולם אחר. היה יריד של 4,000 חרדים בירושלים שחיפשו עבודה", אמר קדמי.

"הבעיה היא כמו תמיד באמצע. כמובן שצריך שהם ירצו, אבל צריך שגם אתם, המעסיקים, תרצו. אנחנו כמעסיקים לא עושים מספיק. חלק לא מבוטל מחסמים של החרדים בשוק התעסוקה - זה המעסיקים. זה בעיה, או אתגר, שהמעסיק צריך לשנות גם כן תפיסה. כי להעסיק חרדי - אתה צריך להתאים את מקום העבודה שלך. מה לעשות, חרדי לא יישב ליד אישה. להבדיל, אם תעסיק נכה, לא תתאים לו את מקום העבודה? למה לא להתאים אותו לחרדי?".

קדמי דיבר גם על החיוניות בהעסקתם של חרדים למשק הישראלי, "חמש שנים מהיום - מחצית מהתלמידים בכיתות א וב' הם חרדים או ערבים", אמר קדמי, "זו עובדה, לא נבואה. תעודות זהות רשומות במשרד הפנים. כיום אנחנו נמצאים באיזור השלושים ומשהו אחוזים". הסיבה, לדבריו, לצמיחת החרדים והערבים - "הריבוי הטבעי, הילודה".

"ולמה זה מעניין?", שאל קדמי, "כי תריסר שנים לאחר-מכן, אנחנו רוצים להאמין שהם יהיו חלק מהכוח היצרני של המדינה. ואם לא - לא רק שהכלכלה לא תהיה במקום ה-22 או 21, אלא נסגור את הרשימה של ארגון OECD. היעד של ראש-הממשלה נתניהו להיות בין 15 הכלכליות המובילות בעולם עד סוף העשור הנוכחי".

 "מה שיניע את כלכלת ישראל זה שוק התעסוקה. ככל ששוק התעסוקה יהיה יותר בריא, יותר חזק ויותר פעיל - זה יגלגל הלאה. הפונטציאל לשינוי החברתי-הכלכלי נמצא שם, ושם הממשלה שואפת והתחילה לעשות.

"המפתח להבנתינו זה קודם כל ליצור את הבסיס. אני לא מדבר אם זה טוב ללמוד לימודי ליבה... זה לא רלוונטי. צריך שיגיע האדם הבוגר, ערב כניסתו לשוק העבודה, שיהיו לו את הכלים המתאיצים להיות שם. אם זה לימוד הנדסת תוכנת, ראיית חשבון, או פילוספילה, ואחר כך להיכנס לשוק העבודה. הוא צריך את הכלים המתאימים, את הבסיס".