שפר: להנגיש בתי הכנסת לבעלי מוגבלות

יו"ר איחוד בתי הכנסת והקהילות בארץ ובתפוצות, אליעזר שפר אומר בראיון לערוץ 7, כי יש עליה במספר הממפללים בבתי הכנסת בישראל ויותר נשים מגיעות להתפלל.

"לקראת ראש השנה תשע"ג הבאה עלינו לטובה אוכלוסיית המתפללים מונה כמיליון וחצי אנשים נשים וילדים המתפללים בכ-10,500 בתי כנסת בכל רחבי המדינה.כמחצית מבתי הכנסת הם בעלי סגנון חרדי: חסידי, ליטאי, ספרדי וכמחצית הם בעלי סגנון ואופי דתי לאומי ועדותהמזרח מסורתי",

גבאי בתי הכנסת מונים כ-53,000 אנשים, רובם ככולם בהתנדבות העוסקים בצרכי ציבור באמונה. רבים מהם נבחרים אחת לשנה.

72% מכלל היהודים ביקרו בשנה האחרונה בבתי הכנסת.32% מהגברים פוקדים את בתי הכנסת מדי יום ביומו. 52% מתפללים בבתי הכנסת בשבתות ובחגים בלבד.61% ביקרו בבית הכנסת  באירועים מיוחדים כמו שמחות ואזכרות. 24% לא מבקרים בבית הכנסת.?

ריכוז המתפללים הגדול ביותר בראש השנה הוא כעשרים אלף אנשים הנוסעים לאומן, כדי להתפלל ליד הציון של רבי נחמן מברסלב.  בית הכנסת הגדול של חסידי בעלז בירושלים, מתפללים יחדיו, בו זמנית, כעשרת אלפים אנשים ואילו בשטיבלך של בית הכנסת איצקוביץ בבני בברק מתפללים כ-51 אלף אנשים ביממה.?

שפר מותח ביקורת על כך שרוב בתי הכנסת ללא נגישות לנכים ובעלי מוגבליות, "לא חשבו על זה כשבנו בתחילת קום המדינה את בתי הכנסת, לא יעלה על הדעת שלא יהיה נגישות לכל נכה או אדם מוגבל שרוצה להגיע להתפלל, נכון להיום אין בית הכנסת שנבנה ללא נגישות".

לסיום אומר שפר, כי "נכון להיום יש בנייה של בתי כנסת דווקא בקיבוצים יותר מאשר בערים וזה דבר גדול שיכול לקרב בין עם ישראל"