מופז מאשים את נתניהו בהדלפת חומר רגיש

יו"ר האופוזיציה ח"כ שאול מופז בדיון פגרה: ראש הממשלה, האם הדלפת חומרים רגישים על מנת להגביר תמיכה בפעילות צבאית?

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ה באלול תשע"ב

מופז מאשים את נתניהו בהדלפת חומר רגיש-ערוץ 7
לא חברת כוח אדם. מופז
פלאש 90

בדיון הפגרה המתקיים עתה לבקשתם של 50 חברי כנסת, על הידרדרות היחסים עם ארה"ב והבידוד המדיני, אמר יו"ר האופוזיציה ח"כ שאול מופז: "יש עצומות של קריאה ליציאה למלחמה כאילו מדובר בטיול שנתי. כיצד הפכו ישיבות הקבינט לזירת הדלפות של חומרים סודיים? ניתן לספור על מחצית אצבעות יד אחת את הדיונים הרציניים שהתקיימו. ראש הממשלה, האם הדלפת חומרים רגישים על מנת להגביר תמיכה בפעילות צבאית? האם העברת מידע לגורמים שאסור להם להחזיק בו? כל יום שעובר ללא הידברות עם הפלסטינאים מקדם את האפשרות למדינה דו לאומית. מהם הקווים האדומים שלך בעניין איום המדינה הדו לאומית, בעניין המשתמטים שלא שותפים בשוק העבודה? האם יש לך קווים אדומים בשעה שאתה תובע אותם מהעולם?".

ח"כ נחמן שי נשא גם הוא דברים ואמר: "אינני מטיל ספק בסכנה האירנית. היא קרובה. לדאגה זו שותפות עוד מדינות. הסנקציות משמעותית ואירן מבודדת ונחלשת, אבל השעון הזה מתקתק בקצב שונה מהקצב של ישראל. ישראל צריכה שען. ראש הממשלה בחר לשים את כל מערכת היחסים עם ארה"ב על השולחן. מישהו שכח מי עזר לנו להדוף את היוזמה הפלשתינית לפני שנה? זו לא רק ארה"ב, גם בין ישראל לגרמניה רוחשים דברים. הקנצלרית חולקת על ראש הממשלה. יש סכנה אירנית אבל צריך לשקול היטב כל צעד, כדי שכשהמשבר יסתיים לא נמצא עצמנו עם תרמילים ריקים". 

שי התייחס גם למשבר בעולם התקשורת: "מצב התקשורת מחייב התערבות הבית הזה. התקשורת הכתובה נקלעה לנקודת שבר. הבית הזה הוא מעוז הדמוקרטיה ולא נוכל לעבור על כך בשתיקה".

יו"ר הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין, התייחס גם הוא לסוגיה ואמר: "כשבעלי הון קונים עיתונים, המערכת חייבת להתנהל לפי כללים כלכליים. מה מבקשים מהממשלה? שהיא תממן עיתונים? יש מהפכה שלמה. כל המערכת צריכה להתארגן מחדש".

השר דן מרידור השיב בשם הממשלה: "ראש הממשלה מאד בולט בהעלאה למודעות הבינלאומית של הסכנה של ההתגרענות האירנית. למה לאירן אין גרעין היום? למה היא לא פורצת ומעשירה ומסיימת תהליכים? הם מפחדים, כי נוצרה מערכת בינלאומית של סנקציות קשות ובידוד בינלאומי משמעותי. ההצהרות האמריקאיות הן חסרות תקדים ויש מערכות אחרות שלא מתנהלות על פני השטח. הצלחנו לדחות את המהלך. איפה לא הצלחנו? אירן לא ויתרה על הרעיון. לכן נחוצה נחישות עולמית והידוק הסנקציות. יש היום סימנים ברורים למצוקה שאירן נקלעה אליה. יש לחץ גדול והוא צריך לגבור. אנו מעוניינים בנחישות בינלאומית. זה חשוב למזרח התיכון, גם הערבי, ולעולם המערבי. המערכה לפנינו".

בעניין ההדלפה מתוך ישיבת הקבינט אמר השר מרידור: "הדלפה של מה שלא היה בישיבה, של חילוקי דעות שלא היו. זה חמור ולא צריך לקרות".