ההחלטה על בית השלום: כיצד ינהג ברק

בימין ממתינים לשמוע את שר הביטחון מקבל את החלטת בית המשפט ומאפשר את כניסתם של יהודים לבית השלום בחברון.

ישי קרוב , כ"ו באלול תשע"ב

בית השלום
בית השלום
צילום: פלאש 90

תגובות בימין עם החלטת בית המשפט להחזיר לידיים יהודיות את בית השלום בחברון.

שר החינוך וחבר ועדת השרים לענייני התיישבות, גדעון סער, אומר הערב, כי בעקבות החלטת ביהמ"ש המחוזי בי-ם שקבע את כשרות עסקת הרכישה של "בית השלום" בחברון, על שר הביטחון  לתת היתר עסקה ולאפשר חזרת המתיישבים היהודים לבית שנרכש כדין.

שר התחבורה, ישראל כץ, הגיב להחלטת בית המשפט המחוזי בירושלים להשיב את "בית השלום" למתיישבים היהודים.

"כעת על השר ברק מוטלת החובה לתקן את העוול שיצר ולהרות למנהל האזרחי לתת היתר עסקה ולאשר את מגורי המשפחות היהודיות בבית״".

כץ בירך על קביעת בית המשפט כי הבית נקנה כדין "החלטתו של שר הביטחון הייתה פזיזה ונועדה להבעיר מדורות. מאז ומתמיד חיו יהודים בחברון וכך יהיה לעולם".

שר ההסברה והתפוצות, יולי אדלשטיין, מברך על החלטת בית משפט השלום להחזיר את בית השלום שבחברון לבעליו המתיישבים היהודיים.

אדלשטיין הביע תקווה שתוצאות הדיונים בנושא בית עזרא ובית המכפלה תהיינה זהות. בנוסף, קרא אדלשטיין לשר הביטחון, אהוד ברק, להוציא לאלתר היתר עסקה לבית השלום - בעקבות ההחלטה היום.

מנכ"ל הפורום המשפטי למען ארץ ישראל, נחי אייל, בירך על הכרעת הדין ואמר כי שר הביטחון ונציגי הפרקליטות צריכים להתנצל ולפצות את המתישבים בחברון שרכשו את הבית, "הפסיקה היא הוכחה נוספת להטיה בפרקליטות ואצל  היועץ המשפטי לממשלה
שדו"ח לוי עמד עליה, ועל הממשלה לאמצו, שוב מוכח שיש צורך קריטי בגוף מבקר על הפרקליטות".

ח"כ ציפי חוטובלי (ליכוד) התייחסה להחלטת בית המשפט ואמרה "זהו אירוע מכונן שצריך לשנות את כל התפיסות המעוותות שנשמעות כנגד ההתיישבות - רכישת אדמות בארץ ישראל היא הגשמת הציונות, ועל המדינה לעודד ולתמרץ מעשים כאלה. על המנהל האזרחי לאשר ללא דיחוי את הקנייה, ולשים סוף לפגיעה המתמשכת בזכויות הרוכשים".

ח"כ ד"ר מיכאל בן ארי קורא למתיישבי חברון לא להסתפק בחזרה לבית השלום ולדרוש לחזור לכל רכוש יהודי שנגזל, "בעקבות החלטת בית המשפט מעניין לראות מה יאמרו כל השמאלנים הצבועים ומי יפצה פה על העוול שנגרם למתיישבים".

ח"כ עתניאל שנלר מברך על החלטת בימ"ש החוזי בירושלים, "אני קורא לממשלת ישראל ליישם את החלטת בית המשפט ולהעניק באופן מיידי את היתר העסקה, הנדרש על פי חוק". ח"כ שנלר הוסיף וציין כי הבית, אשר נרכש בזמן ממשלת אולמרט, "זכה לתמיכת מרבית חברי קדימה - שאף הגעו לבקר בו לאחר רכישתו, וראוי כי יזכה לתמיכה דומה מצד המפלגה גם עתה".

ראש מועצת קרית ארבע - חברון, מלאכי לוינגר, בירך על החלטת בית המשפט המחוזי, "פסק דין זה מחזק את אמירתנו לאורך השנים על זכותנו לרכוש ולהתיישב בכל מרחבי ארץ ישראל. אני קורא לממשלת ישראל לאפשר לנו לאלתר החזרת המשפחות לביתם, ובהזדמנות זו לתקן את העוול ולהחזיר לביתם גם את משפחות בית המכפלה שנקנה אף הוא כדין".

"זוהי בשורה חשובה ערב ראש השנה בו באים רבבות מבית ישראל לבקר ולהתפלל בעיר האבות ובמערת המכפלה".

יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, מברך על פסק הדין הקובע כי יש להחזיר תוך 30 יום את בית השלום לבעליו היהודים. ״אני קורא לראש הממשלה ולשר הביטחון לקיים את ההחלטה כלשונה וכרוחה ולא לנסות לסכל אותה בתרגילים מתרגילים שונים".

דיין אמר, "העוול שנגרם במניעת החזקה מהרוכשים במשך שנים ארוכות הוא חמור דיו והגיע הזמן לתקנו. זו העת גם להחזיר את בית המכפלה לרוכשים היהודים כדי למזער מראש את העוול. שכבר נגרם".

לדבריו, פסק דין ״בית השלום״ מוכיח גם שכשניתנת לנו ההזדמנות להוכיח טענותינו באמצעות ראיות, בשלום או במחוזי האמת שלנו יוצאת לאור. זו עוד הוכחה לנחיצות אישורו של דו״ח לוי שכבר עמד על הכשל שבפניות ישירות לבג״ץ".