שר בממשלת גיאורגיה סייר בשומרון

"טאבו" נוסף נשבר: שר התפוצות של גיאורגיה, פפונא דודיטאיה, קיים סיור עומק בשומרון, כאורח ראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , כ"ח באלול תשע"ב

מדובר בביקור ראשון מסוגו, מאז חידוש ההתיישבות, של שר בממשלה-מדינה זרה בישובים היהודיים ביהודה ושומרון.

האורח המכובד, מלווה באנשי שגרירות גיאורגיה,  הגיע לשומרון בתיווכו של שר ההסברה והתפוצות יולי אדלשטיין, והצטרף אליו מנכ"ל משרד ההסברה והתפוצות רונן פלוט.

במהלך הביקור סיירו האורחים בכביש חוצה שומרון, שם נחשפו ל"מותניים הצרים" של מדינת ישראל, באזור התעשיה ברקן,  באריאל וברחלים, בישוב איתמר. בחוות "גבעות עולם" התכבדו בארוחה אורגנית מלאה מתוצרת המקום.  

בשיאו של הסיור, ביקר השר הגיאורגי פפונא דודיטאיה, ביקב "טורא" שברחלים, טעם מהיינות ונועד לשיחה מקיפה עם ראש  המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה.

מסיקה סקר בפני השר, שהגיע ממדינה שהיין הוא מרכיב מרכזי בהסטוריה שלה ובתרבותה, את היקפי תעשיית היין המשגשגת בשומרון, ו'גילה' לו בחיוך כי יש לו קשר אישי לגיאורגיה בשל העובדה כי כלתו היא ממוצא גיאורגי.

"אפשר לומר שהנכדים שלי גיאורגים" – אמר מסיקה לשר שהגיב אף הוא בחיוך רחב.  "השומרון הוא ערש האומה הישראלית. עם ישראל צמח וחי כאן. כאן השורשים של עם ישראל. בהתיישבותנו כאן ובבניית חבל הארץ החשוב הזה, אנו מממשים את חזון התנ"ך", אמר מסיקה.

"כל רוחב מדינת ישראל - מהים התיכון עד לנהר הירדן - הוא 70 קילומטר, כשהרי השומרון הם 55 ק"מ מתוכם – החולשים על שפלת החוף המהווה 15 ק"מ בסך הכל".

בסיום הביקור התבטא השר בחום רב על ההתיישבות ביהודה ושומרון ואף הצהיר על שותפות "אין לי בעיה להיות בשומרון,  אני כאן בין חברים. אנו שותפים אסטרטגיים, גיליתי שיש בינינו הרבה מן המשותף".

השר  התפעל מיינות השומרון והסביר כי במדינתו היין הוא מרכיב משמעותי ביותר "העם הגיאורגי נחשב כעם העתיק ביותר שעסק בהכנת יין" - אמר השר - "כמעט בכל משפחה בגיאורגיה עוסקת בהכנת יין החל מהנשיא עצמו, ועד לציבור הרחב".

השר הוסיף כי בגאורגיה מצוי אחד מספרי התנ"ך העתיקים בעולם וכן כמה בתי כנסת מיוחדים. "העם הגאורגי ידוע בהכנסת האורחים שלו, כאן מצאתי הכנסת אורחים דומה". 

רונן פלוט, מנכל משרד ההסברה והתפוצות אמר כי הוא רואה בסיורים בשומרון חלק ממהלך מוצלח של "הסברה עממית", בה נפגשים אנשים רמי דרג עם התושבים עצמם, "כאשר אישה שגרה וחיה כאן מספרת על חייה זה אמין. חשוב לנו לקיים הסברה עממית באזור הזה. אנשים חוזרים מכאן עם רושם מאוד טוב".

מנהל היחידה האסטרטגית במועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, הסביר את רציונל הפעילות "על ידי הסיורים הללו אנו יוצרים קואליציות חזקות לתמיכה בהתיישבות ובמדינת ישראל. אירחנו בשומרון במסגרת קשרי החוץ חמישה חברי קונגרס של ארה"ב, שני סנאטורים וכחמישים חברי פרלמנט ממגינות אירופה. רובם הפכו לשגרירים של ההתיישבות, שומרים איתנו על קשר ומסייעים. עם גאורגיה יש לנו קשר חשוב, משום שהם רואים במתיישבים מודל לחיקוי של אוכלוסיה המתמודדת עם קשיים ואתגרים, בדומה להם, מצליחה. הקשר התחזק לאחר המלחמה בין גיאורגיה ורוסיה, כשבזכות הקשרים וההכרות שנוצרו, צוות של הטלויזיה הממלכתית הגיאורגית הגיע לשומרון ושידר כתבת עומק ארוכה שעסקה בנושא כיצד גיאורגיה יכולה ללמוד האזרחי השומרון לגדול ולצמוח".