ארכיונו של גבלס למכירה פומבית בארה"ב

ארכיונו הפרטי של שר התעמולה הנאצי, יוזף גבלס, מוצע למכירה בארה"ב על ידי תושב שוויץ שקיבל אותם מידידו, בנקאי שוויצרי שנפטר.

שמעון כהן , כ"ט באלול תשע"ב

גבלס מקבל תדריך
גבלס מקבל תדריך
ארכיון. פלאש 90

תושב שוויץ מציע למכירה פומבית בארצות הברית את ארכיונו האישי של שר התעמולה הנאצי יוזף גבלס. כך מדווח היום 'הארץ'.

על פי הדיווח הארכיון יועמד למכירה בסכום של מאתיים עד שלוש מאות אלף דולרים. הארכיון מ וגדר על ידי ביל פנגופולוס, מנהל בית המכירות הפומביות "אלכסנדר" בקונטיקט, כ"האוצר הארכיוני החשוב ביותר מימי מלחמת העולם השנייה שאי פעם הוצע למכירה".

עוד מדווח 'הארץ' כי הארכיון המדובר כולל בתורו כתבי יד מהתקופה שלפני המלחמה. בכתבים אלה נמצאים מאמרי בית ספר, מכתבים, שירה, סקיצות ועוד שלהערכתו של פנגופולוס, יש בהם כדי "לספק תובנות פסיכולוגיות למוחו של גבלס שערכן לא יסולא בפז".

עוד דווח כי מצבם הפיזי של המסמכים טוב, ואף "נותרו כמעט כמו ביום שנכתבו – לפני כמאה שנים". כך על פי דברי אנשי בית המכירות.

על השתלשלותם של הכתבים מספר 'הארץ': ב-1 במאי 1945 התאבד גבלס בבונקר בברלין יחד עם אשתו, לאחר שהרעילו את ילדיהם. לפיכך, מבחינה חוקית לא היו לו יורשים ישירים. בתחילת שנות ה-50 צצו כתבי היד שלו שוב – הפעם בידיים פרטיות. אשה בשם הילדגרד מאייר-בנדלס סיפרה שקיבלה אותם מאחד מקרובי משפחתו של גבלס, וניסתה למכור אותם לארכיון הלאומי הגרמני.

בשלב זה איתר אותה הבנקאי השווייצרי פרנסואה ז'נו, והביא להפסקת הליכי המכירה. הוא יצר קשר עם אחותו של גבלס, מאריה, והציע לה 50% מהתמלוגים שיקבל ממכירת כתבי היד שלו, אם תסכים להעביר לידיו את זכויות היוצרים עליהם. היא הסכימה להצעה. ב-1955 הוא ניהל הליך משפטי נגד מאייר-בנדלס בדרישה לקבלת כתבי היד. בית המשפט הכריע לטובתו והעניק לו את זכויות היוצרים לכל כתבי גבלס.

עוד מספר העיתון כי הבנקאי, שהתעשר ממכירת יומניו של גבלס, סייע לפושעי מלחמה נאצים ולטרוריסטים פלסטינים. בין היתר, גם מימן את משפטם של אדולף אייכמן וקלאוס ברבי. ב-1996 הוא התאבד.

על פי דברי בית המכירות "אלכסנדר" טרם מותו העביר ז'נו את כתבי היד לחבר, הוא אותו תושב שווייץ המציג את המסמכים למכירה בארצות הברית.