תעלומה בסין: מה צבע את הנהר באדום?

קטע מהנהר הגדול בסין הפך אדום. הרשויות מנסות להרגיע ומדווחות על סחף של חול אדום. לא כל התושבים קונים את ההסבר.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ג' בתשרי תשע"ג

תעלומה בסין: מה צבע את הנהר באדום?-ערוץ 7
אילוסטרציה
פלאש 90

הפתעה ציפתה לפני ימים אחדים לתושבי העיר צ'ונג-צ'ינג שבדרום מערב סין. התושבים הופתעו לראות את מימיו של קטע מנהר היאנג-צה העובר בעירם אדומים.

אתר 'אפוק טיימס' המדווח על האירוע מציין כי המים האדומים התגלו בקטע החיבור של הנהר לנהר ג'יא לין. יצוין כי היאנג-צה הוא הנהר הארוך בסין והשני באורכו בעולם.

ההסבר הרשמי לצבע האדום שבו נצבעו מי הנהר נמסר על ידי המשרד לאיכות הסביבה של סין. על פי הסבר זה חול אדום שנסחף לנהר בעקבות שיטפונות באזור הוא שגרם לצבע. המשרד לאיכות הסביבה ביקש בהודעתו לשלול שמועות על שפכים מסוכנים שהוזרמו לנהר.

רבים מהתושבים אינם מקבלים את ההסבר והם נרתעים מהנהר הצבוע אדום מתוך הנחה שאכן מדובר בשפכים תעשייתיים בהיות העיר המרכז התעשייתי הגדול ביותר של דרום מערב סין. לעומתם אחרים בחרו למלא ממנו בקבוקים למזכרת מהמים האדומים.

על סיבות אפשריות לצבע אדום מציין ה'אפוק' כי "צבע אדום במאגרי מים מתוקים או באוקיאנוס נגרם בדרך כלל מהתפרצות של אצות אדומות, ובאזורים מסוימים התופעה היא טבעית לחלוטין. במרבית המקרים התפרצות האצות האדומות, שחלקן רעילות, נגרמת מעודף של חומרי הזנה במים שהם בדרך כלל תוצאה של הזרמת שפכים תעשייתיים למקור המים".

עוד מציין האתר כי אין מדובר בתופעה יחידאית בסין וכבר בשנת 2006 נצבע באדום קטע באורך קילומטר מהנהר הצהוב העובר בעיר לאן-ג'ו שבמחוז גאן-סו. באירוע ההוא עלה מהנהר גם ריח של ביוב.

שנתיים לאחר מכן הפך נהר המאו-ג'ו שבמחוז גואנג-דונג לאדום לוהט. הסיבה לכך הייתה צבע ממפעל טקסטיל שהוזרם בכמויות ענקיות הישר אל הנהר. המפעל נסגר בעקבות האירוע. באותה שנה, נהר הדונג-ג'ינג שבמחוז הו-ביי במרכז סין זוהם באמוניה, חנקן וחומרים כימיים שהכילו מתכות, וצבעו הפך אדום.