הרב ישראל מאיר לאו
הרב ישראל מאיר לאו צילום: פלאש 90

רבה של תל אביב – יפו, הרב ישראל מאיר לאו, הסביר בשיחה עם ערוץ 7 על התענית המצויינת היום (רביעי) – תענית גדליה.

הרב לאו הסביר כי גדליה בן אחיקם שנרצח ביום זה, נתמנה על ידי מלך בבל, לעמוד בראש שארית הפליטה והיישוב היהודי, ששרד בארץ לאחר חורבן בית  המקדש הראשון.

"יהודי פגע במנהיג של שארית הפליטה ולכן אנשי כנסת הגדולה קבעו את התענית", אמר הרב לאו שציין כי כבר הנביא זכריה שהיה משלושת הנביאים האחרונים שחיו בימי שיבת ציון בראשית בית שני, דיבר על צום זה, "זאת בצמוד לשלושת הצומות האחרים לזכר חורבן הבית הראשון – צום העשירי - י' בטבת, הרביעי- יז' בתמוז והחמישי - ט' באב".

ומדוע דווקא רצח זה מצריך קריאת יום צום, הרי היו מקרי רצח נוספים? רבה של תל אביב – יפו הסביר שאפילו על מותו שאול מלך ישראל שנפל בהר הגלבוע עם יהונתן בנו, לא נקבע יום תענית, זאת משום שאנחנו לא מתייחסים רק לאיש, "ברצח גדליה, למעשה תם היישוב היהודי בארץ ישראל. ברגע שנודע כי יהודי רצח את גדליה, חששו יהודי ארץ ישראל שעכשיו הם ייענשו ענישה קולקטיבית, משום שמלך בבל יראה בזה קריאת תגר ומרד במלכות".

הרב לאו סיפר כי בעקבות רצח גדליה, שארית הפליטה בארץ ישראל נפוצה לכל עבר, "הישוב היהודי הקטן עזב את הארץ וברח למצרים ולעוד מקומות ועל כך נקבע יום זה".

האם יש סיבה לסמיכות הצום לראש השנה? הרב לאו השיב כי אמנם "'רק לאלוקים פתרונים', אבל כל יהודי שעדיין לא עלה לארץ ישראל ולא זוכה בגופו לקיים מצוות יישוב הארץ, צריך לזכור כי על חורבן הישוב היהודי בארץ ישראל, קבעו את התענית ועליו לעשות חשבון נפש".

הוא הוסיף עוד כי יום זה גם מעמיד אותנו במבחן, "כמה אנו זוכרים צום זה העומד בצילו של יום הכיפורים. האם כל מי שצם ביום זה מקיים גם את מורשת אנשי כנסת הגדולה?".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו