לוח השנה העברי? הציבור הישראלי לא מכיר

סקר חדש שנערך לקראת חג סוכות מגלה כי למעלה מ-40% מהציבור בישראל לא מבין את משמעותו של לוח השנה העברי.

בני טוקר , ד' בתשרי תשע"ג

מצוות החג ארבעת המינים
מצוות החג ארבעת המינים
פלאש 90

סקר חדש שנערך לקראת החגים מגלה כי למעלה מ-50% מהציבור בישראל אינם יודעים את התאריך העברי של יום הולדתם. הסקר נערך על ידי מכון גיאוקרטוגרפיה, עבור ארגון בינ"ה, הפועל להנחלת ערכי היהדות המסורתית בקרב הציבור החילוני.

מנכ"ל בינ"ה, ערן ברוך, אומר לערוץ 7 כי מדובר בנתונים מפתיעים, "למעלה ממחצית מהציבור הישראלי (54.8% ) אינו יודע מהו התאריך העברי של יום הולדתו. בנוסף נמצא כי עבור 41% מהציבור הישראלי לוח השנה אינו משמעותי".

הוא סיפר כי לפי הסקר, עבור 36.7% מהמסורתיים בישראל –לוח השנה העברי אינו משמעותי. בעוד ש -29% מקרב הצעירים (18-34) בוחרים לחגוג את יום הולדתם על פי התאריך העברי.

ברוך משוכנע  שצריך לחבר את הלוח העברי לכולם, "לוח השנה העברי נושא עמו ערך תרבותי לאומי חשוב הקשור ישירות לחגי ישראל השונים, עונות השנה, לאקלים ולהיסטוריה של עם ישראל".

"לוח השנה העברי אינו קשור בהכרח רק לדת. אנחנו בבינ"ה לומדים ויוצרים סביב לוח השנה העברי יחד עם אלפי צעירים וצעירות ישראלים, בניסיון לגשר על הבורות והניכור שחשים רבים היום בישראל כלפי הדת והמסורת היהודית. תוצאות הסקר מעידות ישירות על תחושות אלו ומדגישות מדוע כה חשוב לפעול למען העמקת הזהות היהודית בקרב כלל הציבור הישראלי".

ברוך טוען כי רבים מתושבי ישראל לא יודעים מהו המועד העברי של חג הסוכות, "למרות עדותם של כ-27.7% כי לוח השנה העברי משמעותי עבורם, הם לא ידעו את מועדו העברי של חג הסוכות. 26% מהציבור הישראלי השיב כי סוכות הוא מתישהו במהלך חודש תשרי".

לדבריו, האוכלוסייה הדתית דווקא מכירה טוב יותר את הלוח העברי, "למעלה מ80% מהדתיים בישראל יודעים ומציינים את יום הולדתם לפי לוח השנה העברי, רק 7.3% מהדתיים אינם יודעים את מועד לידתם העברי".