"שם המשחק בכל הסיפור הזה הוא הזמן"

ראש ענף תורות וכשירויות, סא"ל אייל רוסו, סיפר על מערך איסוף המודיעין הקרבי בצה"ל, "שם המשחק בכל הסיפור הזה הוא הזמן".

ישי קרוב , ד' בתשרי תשע"ג

מצלמה איסוף קרבי בצה"ל
מצלמה איסוף קרבי בצה"ל
דו"צ

חיל האיסוף הקרבי הוא חיל יחסית חדש שהוקם בשנים האחרונות והוא מתמקד באיסוף המודיעין על פעילויות האוייב.

בראיון לערוץ 7 סיפר ראש ענף תורות וכשירויות, סא"ל אייל רוסו, "אנחנו חיל שאחראי על איסוף מודיעין וידיעות על הקרקע והאויב, לצורך הגנת הגבולות והביטחון השוטף וגם במתארי חירום אחרים. שהכוחות יצטרכו להיכנס לעומק השטח, אנחנו ניתן את המענה המודיעיני".

סא"ל רוסו סיפר כי החיל כולל בתוכו גם את מערך התצפיתניות וגם את לוחמי האיסוף, "מערך התצפיתניות פרוש לאורך גבולות ישראל ומתעצם בימים האחרונים בצורה משמעותית. לוחמי האיסוף מפעילים מגוון אמצעי לחימה המובלים בצורה רגלית ובצורה רכובה ואפילו באויר - על ידי בלונים".

הוא סיפר עוד כי האיסוף מתקיים בשטח באמצעות אמצעים אופטיים, אלקטרו אופטיים וטרמיים, "המטרה היא להגן על הגבולות שאף אחד לא יחדור ממדינה זרה - הן במישור החבלני והן במישור הפלילי".

"בנוסף, אנחנו עסוקים באיסוף אופרטיבי, ביצירת בנק מטרות וחשיפת האויב שמנגד, ליום מלחמה. במערך זה יש לנו אתגרים משמעותיים -  בצפון מול החיזבאללה וברצועת עזה מול ארגוני הטרור, המתחבאים בין האזרחים ולמעשה אנחנו צריכים בשיטתיות, בעקביות ובמקצועיות לקלף את אותן שכבות ולגלות את הצד השני ולהבדיל בין האזרח למחבל המתחבא מאחוריו".

"בתקופה זו אנחנו קולטים אמצעי לחימה חדשים", סיפר רוסו שציין כי חלק מהמערכות משנות את תפיסות ההפעלה המסורתיות וחלקן גורמים לשיפורים טכנולוגיים משמעותיים.

רוסו סיפר על פרוייקט 'מרס' - מחלקה רב סנסורית, "אנחנו משנים את דפוס הפעולה של התצפיתניות שעד היום הן היו סורקות את השטח והיום אנחנו נשענים יותר ויותר על מכ"מים שמגלים דברים חשודים בשטח האויב".

"הפרוייקט פועל בצורה משמעותית בעיקר בגזרת עזה, במטרה לגלות כמה שיותר מוקדם את האויב וגם אם זה מתבטא רק במספר דקות. פרוייקט זה מתרחב גם לשאר הגבולות בהם האויב מציב לנו אתגרים משמעותיים".

ובאוירת יום הכיפורים והמלחמה שנפתחה לפני 39 שנים, משוכנע רוסו כי "הכוחות שהיו אז למטה, ידעו בחלקם על השינויים המתרחשים אל מול עיניהם, אך לא הצליחו לגרום לכלל המערכת לפעול במקום שהיא נמצאת".

"שם המשחק בכל הסיפור הזה הוא הזמן", הדגיש רוסו, "בעבר התמודדנו מול טנקים, משוריינים וארטילריה, אך ככל שמתקדם ציר הזמן אנחנו פוגשים יותר ויותר מאפיינים של רקטות וטילים כולל לעבר העורף. האויב הולך למקום שהוא פועל בחוליות קטנות מאוד וזה האתגר שלנו - לגלות כמה שיותר מוקדם את פעילות האויב ולדווח לכוחות בשטח ואם נדרש גם לסגור מעגלי אש".טוען....