מסע סליחות ללב היהדות

הרב דרוקמן בסיור סליחות למתגיירים בי-ם העתיקה: "אנו שמחים מאד על כך שאתם מצטרפים לעם ישראל והופכים להיות חלק בלתי נפרד ממנו"

חזקי ברוך. , ה' בתשרי תשע"ג

מסע סליחות ייחודי ומרגש לתלמידי "עמי אולפני גיור" מבית "אור עציון"  נערך אתמול (חמישי). במסע השתתפו למעלה מ- 200 תלמידים בגילאים 20-50 הנמצאים בתהליכי גיור באולפנים הפזורים ברחבי הארץ בחיפה, חדרה, נתניה, ת"א, פ"ת, בת ים, אשקלון ואשדוד.

המסע החל בגן הפעמון וכלל סיור במשכנות שאננים, גיא בן הינום, שער ציון, קבר דוד ואתרים נוספים ברחבי העיר העתיקה. את הסיור הובילו מורים של עמי אולפני גיור תוך הסברים וסיפורים  אודות האתרים השונים.

בסיומו של הסיור, התכנסו המשתתפים בישיבת הכותל, בנוכחות ח"כ וראש תנועת עם שלם, הרב חיים אמסלם, ואב בית הדין בירושלים, הרב יעקב ורהפטיג, שם נשא דברים הרב חיים דרוקמן, ראש עמי אולפני גיור, ראש ישיבת בני עקיבא וישיבת אור עציון, "בעשרת ימי תשובה ובכל יום אנו אומרים את תפילת "עלינו לשבח", כנאמר: "עלינו לשבח לאדון הכל.  לתת גדולה ליוצר בראשית. שלא עשנו כגויי הארצות ולא שמנו כמשפחות האדמה. שלא שם חלקנו כהם". בחלקה הראשון של התפילה אנחנו מודים לה' שאנחנו לא כמו כולם ובחלקה השני אנו מודים על כך שאנחנו יהודים. כומר שהתגייר אמר לי שאין שום סתירה בין הדברים, שכן אנו רוצים שכל העולם יהיה מתוקן במלכות שדי אך כדי שזה יקרה קודם כל דרוש  ייחודו של עם ישראל כעם שלם של תורה ומצוות. כאשר זה יתקיים כל העולם יהיה מתוקן במלכות שדי. אנו שמחים מאד על כך שאתם מצטרפים לעם ישראל והופכים להיות חלק בלתי נפרד ושלם ממנו".

המסע נחתם בתפילת סליחות משותפת ומרגשת של המשתתפים שהוביל הרב אמסלם בכותל המערבי.

מנכ"ל עמי אולפני גיור, כרמי רונן ציין, "תלמידים מכל רחבי הארץ הגיעו היום לקחת חלק בחוויה מיוחדת המאפשרת להם להרגיש את ירושלים בימי סליחות בשיא קדושתה. המשימה שלנו בעמי אולפני גיור היא לעזור לאותם עולים שעלו מכוח חוק השבות וחולמים להגשים את חלומם ולהפוך ליהודים עפ"י כל עקרון הלכתי. התהליך משמעותי ועבור רבים מהתלמידים מתחיל לאחר לבטים רבים עד ההחלטה להצטרף לעם היהודי. מרגע שקיבלו את ההחלטה, אנו מלווים אותם ועוזרים להם ליישם אותה".

"אני השמחה והמאושרת באדם על הסיור והתהליך כולו", אומרת אחת המשתתפות, נטלי אהרונזון (30) שעלתה ארצה ממוסקבה, "סיימתי את תהליך הגיור ועברתי את ההסמכה. הגעתי לסיור במונית ספיישל מבת ים כי מבחינתי זאת התרגשות אדירה להיות פעם ראשונה כיהודיה בכותל", היא מספרת בדמעות מלאות אושר. "זכיתי להצטרף לעם היהודי בתקופה הקדושה ביותר, בזמן סליחות. אני מקיימת מצוות באהבה ובשמחה ואין מאושרת ממני על הצטרפותי הסופית לעם היהודי".

"זה סוג של הגשמת חלום", מספר אלכס בוטז (27) מראשל"צ העובר בימים אלה את תהליך הגיור יחד עם זוגתו, הדר ורדי (28). "קשה לתאר את ההתחברות למקום מבחינה רוחנית. פעמים רבות בחיי הייתי בכותל אבל אף פעם לא בתחושה כל כך מעצימה וחזקה, כשאני בעיצומו של תהליך הגיור. אני עובר את התהליך זאת הפעם השנייה, אבל הפעם ממקום הרבה יותר שלם ומלא".

בין המשתתפים היו גם מוריס בן אפרים (30) וקארן אנקלדה (29). מוריס, ישראלי תושב הארץ,  נסע, כמו רבים, לטיול שלאחר הצבא לפרו בשנת 2010. במהלך הטיול פגש את קארן, והשניים התאהבו והגיעו יחד חזרה ארצה ברצון לקיים חיים משותפים בעלי אופי יהודי, וכמובן חתונה יהודית. קארן נמצאת בימים אלה לקראת סופו של תהליך הגיור כאשר מוריס מלווה ועובר איתה את התהליך כולו. "התהליך אומנם מורכב אבל מרגש מאד ונוגע בך עמוק בפנים בנבכי הנפש", מספר מוריס.

קראן מוסיפה, "פרו היא מדינה מאד קתולית, בדומה למרבית מדינות דרום אמריקה, כך שגדלתי לחיים וסביבה נוצרית שבה לא שואלים שאלות. אני עצמי תמיד הייתי מאד סקרנית וקראתי את כל התנ"ך כבר בגיל צעיר. מה גם שגדלתי עם חברים יהודים כך שהכרתי את המנהגים והחגים היהודים. אף פעם  לא חשבתי שאעשה כזה שינוי ואמיר את דתי ליהדות, אבל עדיין נמשכתי מאד לחיים האלה. כשהכרתי את מוריס חשתי שקיבלתי את הדחיפה שהייתי צריכה וכי הדברים מתחברים מתוך כוח עליון. אני רוצה להודות למורה גליה, שעברה גם היא את התהליך, והבינה אותי ועזרה לי להתמודד עם שאלות קשות דוגמת השאלה מדוע נולדתי דווקא כקתולית ולא כיהודיה. אני שמחה שבסופו של דבר הגעתי למקום נכון ואמיתי בשבילי".

"צריך להגיע לרמה של בשלות כדי לעבור את תהליך הגיור" אומרת פולינה מורוזוב (23) מאשדוד, אחת המשתתפות בסיור. "התחלתי את התהליך כבר בצבא אבל לא השלמתי אותו, כי הייתי צעירה וזה לא הרגיש לי נכון. כל המשפחה מצד אבי היא יהודית וגם משפחתה של אימי, אבל לא הייתה לנו הוכחת יהדות. גדלתי בארץ כישראלית וכיהודיה מקיימת מסורת כמו כל יהודי, אבל כבר מגיל צעיר ידעתי שאצטרך לעבור את תהליך הגיור. מדובר בתהליך מעניין, מאתגר ומחמם את הנפש. מעבר לנושא ההלכות ומצוות אתה מגלה דברים על עצמך והאישיות שלך, ויש לכך השפעה על צורת ההתבטאות, דרך ההתנהגות וההווי שלך כאדם. חשוב לי לומר לאלה שחוששים להתחיל את התהליך שאכן מדובר בתהליך מורכב אבל בטח שלא קשה, ומי שהחליט שזו דרך החיים בה הוא מעוניין, יוכל לעבור את התהליך הזה בצורה חלקה. זה רק עניין של רצון והכי חשוב להיכנס לתהליך ממקום אמיתי וכן".

"עמי אולפני גיור" הינו אולפן גיור מבית "אור עציון" במרכז שפירא הפועל בהכנת תלמידים לקראת גיור. האולפן מספק מענה לתלמידים שמעוניינים להיכנס לעם היהודי.

"עמי אולפני גיור" פועל בארץ בלמעלה מ-25 כיתות ב-12 ערים ברחבי הארץ, ומצטרפות אליהם גם קבוצות גיור אישיות שמאפשרות התאמה לימודית בשעות גמישות. תהליך הגיור אורך עשרה חודשים במפגשים דו שבועיים שבהם לומדים התלמידים היסטוריה יהודית, עיקרי האמונה היהודית, ומשתתפים בשבתות משותפות, אירועים כיתתיים סביב חגי ישראל, הכל בשיתוף פעולה מלא עם בתי הדין ותחת חוקי הגיור של מדינת ישראל ובתיאום עם משרד ראש הממשלה. הארגון מתאפיין ביחס אישי ובליווי אישי של התלמיד מתחילת ההליך ועד סופו.

מנכ"ל עמי גיור, כרמי רונן אמר "מטרתנו לתת מענה לכל מתגייר על פי צרכיו האישיים. לשמחתי עד היום בזכות מכון הגיור עמי הצטרפו לעם היהודי אלפי יהודים חדשים. בראש העמותה עומד הרב דרוקמן, ראש מוסדות "אור עציון" במרכז שפירא. הצלחת התלמידים עומדת על מעל  80% - התלמידים האלה מעידים כי נושא הגיור הוא בהחלט אפשרי".