שדולת א"י בעמונה: ליישם מסקנות לוי


השדולה למען ארץ ישראל בכנסת קיימה היום (א') סיור באזור בנימין בקריאה לאימוץ דו"ח לוי על ידי הממשלה. בסיור עמדה השדולה על הבעיות והקשיים שההתיישבות מתמודדת עמם ושדו"ח לוי, אם יאומץ, יתן להם מענה.


במוקד הסיור בקרו חברי השדולה בישוב עמונה ותצפתו על הישוב עפרה. שם שמעו חברי הכנסת סקירה מפי יו"ר ועד היישוב, עו"ד אביחי בוארון, ומפי רב היישוב, הרב יאיר פרנק. לאחר מכן צפו המשתתפים בסרטון במרכז המבקרים ביישוב אודות אירועי עמונה בשנת 2006. אחר הביקור בעמונה התקיים סיור רכוב בישוב עלי שם נערכה תצפית מגבעת היובל ולבסוף סיימו בסיור בעדי עד.ראש מועצת מטה בנימין, אבי רואה, סקר בפני חברי הכנסת את המצב המשפטי בכל אחד ואחד מהנקודות בחבל בנימין. רואה סיפר כי ביישובי מטה בנימין גרים למעלה מ157 אלף תושבים וקיים ביקוש רב לעבור ולהתגורר ביישובי המועצה. לדבריו, "חייבים לנצל את חלון ההזדמנויות עוד לפני הבחירות ולהפעיל לחץ פוליטי כדי שהמציאות בשטח תשתנה באופן מיידי".


בדברי הסיכום של הסיור אמרו יו"ר השדולה, ח"כ זאב אלקין וח"כ אריה אלדד: "אנו סבורים כי שלושה חודשים לאחר פרסומו של הדו"ח אין כל הצדקה להמשך ההתנהלות הקודמת שהדו"ח מוקיע אותה, ואף מכנה אותה 'דרקונית'. השדולה למען ארץ ישראל קוראת לממשלה לאמץ את הדו"ח בהקדם, ולהקפיא באופן מיידי הליכים משפטיים ומנהליים הסותרים את המלצותיו".
 
"דו"ח לוי, הקמת ועדת לוי, מינוי חבריה והדו"ח שלה הוא אחד ההישגים הגדולים של ממשלת הליכוד בתחום ההתיישבות - אולי הגדול שבהם", קבע יו"ר מועצת יש"ע דני דיין, "הכל מותנה בזה שתהיה רגל מסיימת. אם לא תהיה רגל מסיימת לא רק שדו"ח לוי לא  נותן שום תועלת אלא שהוא גול עצמי מכיוון שהונחו ההמלצות האלה, ראש הממשלה וממשלת ישראל ראו את ההמלצות האלה והחליטו לא לקבל אותן".