מחשבים
מחשביםרויטרס

לעולם כולו זכור המונח 'באג 2000' כזיכרון עמום מהעבר הרחוק, אך מסתבר שבישראל רק בחודש האחרון נזכרו במשרד המשפטים למחוק את הסעיף בחוק שמטיל סנקציות על כל חברה שלא תדווח על היערכותה לקראת הבאג שטלטל את העולם בחודש דצמבר 1999.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם עורך הדין אלון קוחלני, מומחה לביקורת פנימית ולסיכונים משפטיים על הסעיף שנמחק באיחור של 12 שנה וקצת יותר.

בראשית דבריו מזכיר עו"ד קוחלני את הפחד והמורא הרב שהטיל באג אלפיים לפני הגיע ראשית שנת 2000. החשש הגדול נבע מכך שרוב שדות התאריכים הממוחשבים כולל בתוכו רק את צמד הספרות האחרונות של התאריך, וכשהתאריך יגיע ל-00 המחשב עלול לפרש זאת כ'EROR' שאחריתו קריסת מערכות, "החשש היה שברגע שעת המעבר למילניום המערכות לא ידעו כיצד להגיב וייגרמו נזקים".

כדי להתמודד עם החשש הוקמה ועדה בכנסת והחלה מלאכת חקיקה שנועדה להבטיח שמערכות המחשוב תצלחנה לעבור את הבאג בצורה הראויה. בין השאר נקבע כי גופים מוסדיים יחוייבו בדיווח על היערכותם, ובמידה ולא ידווחו ייקנסו.

"ההיערכות הזו חייבה הוצאות לא מבוטלות והיה חשש שאותם גופים לא יוציאו את אותן השקעות ולא ישדרגו את המערכות", מסביר עו"ד קוחלני את הצורך באיום הקנס.

ואולם מסתבר שאת מה שניתן היה לחוקק במהירות, לא מיהרו למחוק מספר החוקים של מדינת ישראל ועד לחודש זה נותר במקומו סעיף האיום בסנקציה כלכלית למי שלא ידווח על היערכות לבאג. רק בימים האחרונים הבחין מישהו במשרד המשפטים באבסורד והחליט על הסרת הסעיף מהחוק.

כזכור, באג אלפיים התגלה כעוד תסריט של רואי שחורות, תסריט שהתפוגג אל מול המציאות. מאוחר יותר היו שניסו לטפול על הבאג שלא היה כל תקלה טכנית בכל נקודה ברחבי העולם, גם אם תקלות מסוגה מתרחשות בכל יום ובכל מקום, וגם אם היא התרחשה לא בדיוק בשעת חצות, שעת המעבר למילניום הנוכחי.