היורש של שרון?
ברק מציג: תכנית התנתקות 2

בראיון לעיתון "ישראל היום" הציג שר הביטחון ברק את תכניתו להתנתקות ממרבית שטחי יו"ש, תוך השארת מרבית התושבים בשטח הישראלי.

שלמה פיוטרקובסקי , ח' בתשרי תשע"ג

לא מתחרט על אף מילה. ברק
לא מתחרט על אף מילה. ברק
פלאש 90

בראיון מיוחד ל"ישראל היום", שיתפרסם במלואו בגליון ערב יום הכיפורים, חושף שר הביטחון ברק את תוכניתו להתנתקות חדשה בשטחי יהודה ושומרון.

לפי התוכנית שהציג ברק, בגושי ההתיישבות בגוש עציון, במעלה אדומים ובאריאל יישארו רוב המתיישבים המהווים כ-90 אחוזים מהציבור היהודי שמתגורר היום ביו"ש.

בנוסף תשמור ישראל בידיה אזורים שולטים וחיוניים לצבא (כמו למשל גבעות בשומרון ששולטות על נתב"ג) ותובטח נוכחות צבאית בבקעה. ביתר שטחי יהודה ושומרון תהיה המדינה הפלשתינית. עשרות יישובים קטנים יפונו.

תוכנית הפינוי של ברק מציעה פינוי-פיצוי בכמה מסלולים: פיצוי כספי ליחידים ולמשפחות או פינוי קהילתי ליישוב או לקבוצות שלמות, כאשר הפינוי הקבוצתי ייעשה מיישוב קיים אל תוך יישוב קיים.

היישובים החדשים יוכלו להיות מועתקים או לגושי ההתיישבות או לתוך תחומי הקו הירוק. אפשרות שלישית מתייחסת למי שיעדיף שלא להתפנות. להם יוצע להישאר תחת שלטון הרשות הפלשתינית ל"תקופת ניסיון" של חמש שנים.

ברק מדגיש כי יש חשיבות עצומה לשיח עם הציבור שהוא מבקש לפנות ומסביר: "המתיישבים הם באמת אנשים שרובם הגיעו בתחושת שליחות מטעם ממשלות ישראל לדורותיהן או באישורן. אני כשר ביטחון לא יכול להתעלם מהנוכחות העצומה שלהם בשורה הראשונה של כל יחידה מסתערת בצה"ל".