האם זיכוי פה אחד מונע הגשת ערעור?

תנועת אומ"ץ מבקשת מפרקליט המדינה לדור להעמיד למבחן את טענת השופט סולברג, לפיה ספק אם קיימת למדינה זכות ערעור על זיכוי פה אחד.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , י"א בתשרי תשע"ג

אהוד אולמרט
אהוד אולמרט
יונתן זינדל

בתנועת אומ"ץ מבקשים מפרקליט המדינה, משה לדור, להגיש ערעור הן על זיכויו החלקי של אולמרט בשתיים מהפרשיות בהן הואשם והן על קולת העונש באישום השלישי.

בין השאר מציינים באומ"ץ, כי "חרף כמה הערות חמורות שהשמיעו השופטים כלפי התנהלותו של אולמרט בעבר ובהווה הכרעת הדין הייתה מקלה והיוותה חוליה נוספת של גזר דין בעייתי מצד אחד ופגיעה במבחן בוזגלו מצד שני".

 לאור זאת "אומ"ץ מבקשת לצרף לערעור על שני הסעיפים שמהם זוכה אולמרט גם את גזר הדין בסעיף שבו הורשע הנאשם".

בנוסף מבקשים באומ"ץ מלדור להעמיד בערעור זה למבחן את קביעתם של שופטי בית המשפט העליון מלפני כשבוע, לפיה זכות הערעור של המדינה על זיכוי פה אחד אינה מובנת מאליה.

"אנו סבורים שיש צורך להעמיד במקביל להכרעה עקרונית של בג"ץ את השאלה האם זיכוי ע"י שלושה שופטים בבית המשפט המחוזי מונע הגשת ערעור לבג"ץ", מציינים באומ"ץ.

לדבריהם, "שני שופטי בג"ץ אמרו, אמנם, באחרונה את דברם בנדון בערעור שהתברר בפני ההרכב שלהם במשפט מסוג אחר לגמרי. נראה לנו שהפירוש הגורף שניתן להערה זו מוטעה. לעניות דעתנו אין לשלול את זכות ואולי חובת ההכרעה של הערכאה המשפטית העליונה באמצעות הגשת ערעור בעיקר כאשר מדובר באיש ציבור שעשוי לעמוד למבחן הציבור בבחירות".

באומ"ץ מציינים, כי "אדם זה שעשוי לחזור לראש הפירמידה נתן בפומבי פירושים מגמתיים משלו לגזר הדין של בית המשפט המחוזי ונוהג כאדם צח כשלג".