בעשרת הימים האחרונים, כפי שוודאי הבחינו גולשי ערוץ 7, הוסרה מכתבות הערוץ (למעט בודדות) האפשרות להגיב.

בתחילה תהו רבים מהגולשים אם מדובר בתקלה טכנית במחשביהם, או אולי במערכת הערוץ, אם מדובר בהחלטה גורפת של מערכת הערוץ או שמא בהחלטה לתקופת עשרת ימי תשובה.

לאחר מספר ימים הובהר שאכן מדובר בהחלטה מערכתית, וכעת נותרה השאלה האם תהיה זו החלטה כוללת או החלטה זמנית. את שאלה זו למעשה בכוונת מערכת הערוץ לחלוק אתכם הגולשים.

טרם קבלת ההחלטה אם לבטל את אפשרות התגובות מכתבות הערוץ לחלוטין או לחזור ולאפשר תגובות לאחר תקופת החגים, נשתף אתכם בלבטים ובשיקולים לכאן ולכאן.

התגובות שהגיעו למערכת הערוץ (דרך הדואר מהשטח ובדרכים אחרות) היו רבות ומגוונות. לא מעטים ברכו על ההחלטה למעט בלשון הרע בימי הדין, אחרים טענו שאם ראוי לנהוג כך ביום הדין אז מדוע לא בשאר ימות שנה, ועם זאת היו שטענו לסתימת פיות. 

לא מעט סיבות הובילו להחלטה, הזמנית לעת עתה, לחסום את אופציית התגובות לכתבות האתר. חשיבות רבה נותנת מערכת ערוץ 7 לעמדותיהם של הגולשים, לחשיבות השיח בין הגולשים לבין עצמם, בין הגולשים לבין המערכת ובין הגולשים לעיתונאי, לנשוא הכתבה או למרואיין. לבד מכך מהווה מערך התגובות אינדיקציה עבור המערכת לבחינת התעניינותכם בנשואי הכתבות ועמדותיכם בתחומים שונים וביחס לאישים שונים.

עם כל זאת מוצאת מערכת הערוץ עצמה בהתלבטות לא פשוטה כאשר היא נתקלת בתגובות שאינן ראויות, תגובות שמאחוריהן צרות עין ועין רעה, שאיפה לניגוח, פולמוס והתנצחות לא מתוך רצון לדיון ענייני והבעת דעה אלא לשם עצם הפולמוס והניגוח. כך גם מגיעות תגובות שכל תכליתן היא הכפשה, בין הכפשת נשואי הכתבה ובין הכפשת הכותבים או אף המערכת עצמה.

זאת לבד מתופעת הטוקבקיסטים בשכר המופעלים על ידי בעלי אינטרס, אם משרדי יח"צנות ואם גורמים מגמתיים כאלה ואחרים. גלי תגובות מגמתיים שכאלה מתעתעים בגולש הממוצע ומעניקים לו תחושה של תמיכה גורפת או סלידה גורפת מהאמור בכתבה. בהקשר זה נזכיר כי לא מעט אתרים מעסיקים מגיבים מטעמם על מנת להוכיח התעניינות רבה בדיווחיהם. לא זו דרכו של ערוץ 7.

לצד תגובות מסוגים אלה נתקלים האחראים על אישור התגובות במערכת במאות ואלפי תגובות הכתובות בשפה לא ברורה ולשון עילגת. עשרות ומאות תגובות מדי יום עוברות הגהה על מנת לשמור על כבוד המגיב בטרם תתפרסם תגובתו.

אין למערכת הערוץ ספק בכך שמספר תגובות רב המתלווה לכתבה או מאמר מעיד עליהם כעתירי רייטינג. זו השפה המקובלת כיום בכלי התקשורת, אך למרות ידיעה זו, בשל שיקולים שונים וכבדי משקל נפסלות אלפי תגובות בדרכן לפרסום באתר הערוץ.

כעת, לאחר מספר ימים בהם נחסמה אפשרות התגובה בערוץ, נמצאת על שולחן מערכת הערוץ שאלת העתיד – האם להמשיך במדיניות זו ולבטל לחלוטין את אפשרות התגובה בשל מכלול השיקולים שעיקריהם הוזכרו כאן, או לחזור ולאפשר תגובות כפי שהיה בעבר למרות כל הנאמר לעיל. ואולי קיימות אפשרויות נוספות?

בשאלות הללו אנו בוחרים לשתף גם אתכם הגולשים. דעתכם חשובה לנו בימים אלה של החלטה. אנו מודעים לכך שמתוקף היותכם גולשים מעורבים אך טבעי הוא שתתמכו בחזרה למדיניות התגובות הרגילה, אך עם זאת אנו מבקשים את שיקול דעתכם אודות הטיעונים שכנגד.